Läätsedest ja prillidest

4. juuli 2013

Ma olen prille kandnud juba…hmm, kolmandast klassist saadik vist. Esialgu ainult tahvlile vaatamiseks ja lugemiseks, aga kuna need olid kohutavad suured “vanaemaprillid”, siis- nagu iga teinegi piinlikkust tundev rumal laps– peitsin oma prille kõikvõimalikesse kohtadesse, et aga neid pähe panema ei peaks.

Viiendast alates kandsin prille juba kogu aeg ning minu eelistuseks on olnud tumedad, veidi paksemad raamid. Kui lugeda ka kõige esimesi, vanaemaprille, on kokku olnud mul erinevaid raame neli. Lisaks eelmainitule sinkjasmustad, lillad ja päris mustad. Kõige kallimad ilmselt ongi need, mida praegu kannan, mu nunnud Pradad.

Viimased aastad olen tihti mõelnud läätsede soetamisele, sest elu nendega on kindlasti lihtsam- eriti suvel. Ei teki prillirante, saab rahumeeli silmi päikeseprillidega kaitsta (ja ei pea samal ajal elama nagu udukogus, kus midagi ei näe :D) ning ilmselgelt on ka kinos 3D vaatamine parem…

Igaljuhul, läätsedele mõelnud olen, aga ostmiseni pole ma veel jõudnud. Üks takistus oli kindlasti see, et ma kaotasin oma viimase retsepti, aastast 2009, ära ja ei tea klaaside “promille” (jaajaa, neid miinuseid ei kutsuta nii, aga ma ei tea õiget sõna :D).

Plaanisin pikalt, et lähen silmaarsti juurde ja sada muud nalja veel, aga appi, kui kallis on läätsesid osta poest, isegi kui kontroll on tasuta. Sageli on seal isegi kolmekordne hind, kui netist tellides. Minu jaoks pole läätsede olemasolu kunagi elulise tähtsusega olnud, et noh… ära ma ei surnud, kui ma neid ei kanna.

Siit ka mu teine “takistus”, ma olen järjekindlalt arvamusel, et ma näen prillid sobivad mulle rohkem ja ma näen nendega parem välja, kui ilma :D Ilmselt oleneb see asjaolust, et kuna ma mingi 11 eluaastast ennast ainult ühtviisi näinud olen, siis ilma on kuidagi võõras ja imelik ja kole ja iuuuu.

Empsi sünkaril käies leidis ta aga üles mu veel vanema retsepti, kus promillid ilusasti kirjas (ning viimati kontrollis käies öeldi, et mu silmad pole grammigi halvemaks muutunud). Haarasin kohe võimalusest ja juba tunni pärast oli tellimus kirjas.

Tellisin läätsed lehelt headlaatsed.ee, kus praegu on käimas kampaania, et üle 20eurose ostu korral saab 0,01 sendiga kaasa silmatilgad, läätsekonteineri ja pintsetid. Eile sain paki kätte, pakkisin oma Pradad karpi ära ja katsetamine võis alata.

Apppi, ma üritasin neid silma panna mingi pooooool tundi :D Hea, et äravõtmine kiiremini läks. Natuke ebamugav oli esialgu olla ja veidi harjumatu, kogu aeg tahtsin prille kohendada. Aga olen ülirahul, et otsustasin läätsesid proovida ja ilmselt jään neid prillide kõrval ka kasutama :)

Praegu ootan, kuni tort kapis ära tahkub, et saaks seda kaunistama hakata ja varsti juba sünkarile ära, head-paremat sööma!

You Might Also Like

 • Avatar
  Kiku 4. juuli 2013 at 12:59

  Diopter on vist see sõna hehe :D

 • Avatar
  mesiliis 4. juuli 2013 at 16:44

  Haha, võib-olla tõesti :D Ma kunagi väiksena hakkasin promillideks nimetama ja jäi külge :D

 • Avatar
  Shizuko 22. okt. 2013 at 23:24

  Appi-appi, niimoodi ise ei saa omale läätsi tellida, kui pole eelnevalt läätsede retsepti. Läätse- ja prilliretsept on 2 eri asja ning sobivad läätsed peab määrama sulle arst. On oluline, et oleks õige kumeruse ja diameetriga, et ei hakkaks silmas loksuma või torkima ja üldse tuleb arvestada silma eripärasid. Kui on kergesti kuivusele kalduv silm, siis peaks kandma kas kuuajalisi või isegi ühepäevalisi läätsi. Samuti, kui prill on nt -3, siis lääts peab olema -2.75 või isegi -2.5 ehk nõrgem. See silmaarstil käik oleks vaid ühekordne natuke suurem kulutus, hiljem saab ju netist tellida. Silmade tervisega ei tasu riskida!

  Ma tean, et see on hästi vana postitus, aga tekitas muret selline asi :D

  • Avatar
   mesiliis 23. okt. 2013 at 09:00

   Niipalju, kui ma oma läätsekandjatest sõpradelt uurinud olen, on kõik oma prilliretseptiga läätsesid saanud/tellinud, lihtsalt ongi järginud silmaarsti nõuannet, et lääts tuleb osta nõrgem. :)

   Ja noh, ma olen kasutanud nüüd läätsesid pikemat aega ja ei kurda, et oleks kuidagi ebamugav või oleks nn vale lääts silmas :)

  • Avatar
   Shizuko 25. okt. 2013 at 16:48

   No mina soovitaks siiski käia opometristi juures läätsi määramas. Praegu võib tunduda, et pole midagi valesti, kuid see võib tulevikus märku anda ja silmi jäädavalt kahjustada. Kandsin ise ka päris pikalt ebasobivaid läätsi, sest ei viitsinud uuesti arstile minna. Nüüd on silmad suhteliselt metsas ning hetkel ei tohi üldse läätsi kanda. :)
   Juba kasvõi iga prillipoe kodulehel on kirjas, et läätsi tuleb määrata arsti juures, mitte võtta kuulda sõprade nõuandeid :D
   Ja ma tahaks näha seda silmaarsti, kes ütleb, et osta omale lihtsalt nõrgema läätsed, suva, millised… :D

  • Avatar
   mesiliis 25. okt. 2013 at 18:35

   Ma ei öelnudki, et silmaarst ütleks, et suva, millised osta, lihtsalt silmaarst on samamoodi soovitanud läätsede puhul tugevust natuke vähendada ;)

   Ma läätsi igapäevaselt ei kanna ja seni olen rahul. Nagunii käin iga aasta alguses silmi kontrollimas, eraldi küll praegu ei viitsi seda tegema hakata, eriti kui mitte millegi üle ei kurda.