1421 knihvi noorele perenaisele

4. aug. 2013

Oma raamaturüüstamistiirul maakodu sahvris leidsin täiesti juhuslikult sellise raamat-brošüüri, mis on antud välja 1991. aastal, pealkirjaks “1421 knihvi noorele perenaisele”. Ilmselgelt kingitus mu emale, kes sel ajal oli..noh..noor perenaine :D

Nii naljakas oli lugeda, sest nende ‘knihvidega’ tuleb nii selgelt välja põlvkondade vahelised erinevused köögitoimkonnas. Mõned nipid, mis siis olid väga hinnatud ja igapäevasel kasutusel, tunduvad praegu naljakad, mõttetud või kasutuskõlbmatud. No näiteks ei tea ma tänapäeval ühtki noort perenaist, kes säilitaks oma mune kustunud lupja täis ämbris või peseks määrdunud nõusid puusöega. Ilmselt 1991. aastal oli see aga väga popp värk.

Mõned nipid on jällegi sellised ülilollidele mõeldud, sest kas teie teadsite, et üks halb muna võib rikkuda terve söögi?? Või et pidudel on hädavajalik vaagen, millega toitu ringi pakkuda ja salati juurde käib lusikas? 1991. aasta perenaised seda vist ei teadnud, neile pidi seda mitu korda üle rääkima.

Samamoodi on mõned väga mööda, sest ‘poolkogemata’ olen ma mõnda asja üritanud ja mul küll pole õnnestunud. Näiteks öeldakse, et köögist kaob toidulõhn, kui raputada kuumale pliidirauale soola (eiii, rõve kärsakas tuli üles) või valada sinna pisut äädikat (eiii, rõve äädikahais lõi üles).

Kui mõned kasutud ja imelikud knihvid kõrvale jätta, on sellest raamatukesest ka tänapäeval päris kasu. Need on sellised üldteada nipid, mis on nii lihtsad, et paljudel ehk meelestki läinud. Näiteks kuidas puhastada hõbedat ja lauanõusid, kuidas saada põhjakõrbenud potid puhtaks ja igasugused trikid, millega saab valmistatud toit hoopis parem.

Raamatus on kaetud kõik valdkonnad, alates sellest, milline peab köök välja nägema, kuidas puhastada nõusid, vahepeale sekka üldsaladused (kuidas tõrjuda putukaid, keldrid ja külmikud) ning lõpetades erinevate toitudega (kala, liha, muna, piim, seened jnejnejne) No kõike, mis vähegi kööki puutub, on kajastatud. Jällegi üks super ja veidi koomiline leid :D

You Might Also Like

3 kommentaari

 • Avatar
  Reply marge 4. aug. 2013 at 13:05

  Ja kuidas siis saab selle raamatu järgi põhjakõrbenud potti hästi puhtaks? Natuke hädas just sellega :)

  • Avatar
   Reply mesiliis 4. aug. 2013 at 13:17

   Siin päris mitu soovitust, aga pm kõik on "ühte auku":

   Põhjakõrbenud keedunõu: täida veega, jäta mõneks ajaks paari teelusikatäie soolaga seisma ning siis aja keema. Kui poti külge on kõrbenud ka toitu, siis panna soola rohkem, jätta ööseks seisma ning hommikul keema ajada-puhastada.

   Kui toit on kastruli põhja kõrbenud, tuleb keeta kastrulis vett söögisoodaga (1 tl soodat 2 liitri vee kohta) VÕI 2-3 sibulaga.

   Põhjakõrbenud piimakeetmisnõusid on kergem pesta, kui sinna natukeseks ajaks valada vett, kuhu on puistatud puutuhka.

   NB: kui toit on keedunõu põhja kõrbenud, ei tohi seda kohe puhastama hakata! Keedunõu saab suure vaeva ja kraapimisega küll puhtaks, aga nõu põhja sadestunud toit kõrbeb juba järgmisel keetmisel samast kohast.

   Loodan, et on abiks :)

  • Avatar
   Reply marge 7. aug. 2013 at 14:44

   Suured tänud :)

  Leave a Reply