Kiirelt veel Eurovisioonist

11. mai 2014

Nagu miljonid ja miljonid, olin minagi eile teleri ees ja elasin kaasa Eurovisioonitrallile. Ma üksipulgi enam laule-esitajaid lahkama ei hakka, aga mõned tähelepanekud on küll.

Mulle tohutult meeldis lava, eriefektid, kui rahvale konfette peale tulistati, vaheesinemised, greenroomis esinejate üllatamine, vettehüpped.. no lihtsalt võimas. Kui vahepeal oli kogu see lavaline värk jälle magedaks muutunud, siis sel aastal Taani tõstis taset!

Lauludest ja tulemustest nii palju, et…nagu TEGELT? Ma ei tea, ma kuidagi nii pettunud esikolmikus :D Austrial oli hea laul ja tugev hääl, aga mu arust mitte nüüd nii hea, et võita… Hollandi laul on ilus, aga igav ja Rootsi.. noh, oli ka paremaid. Sellega, et vähemalt Armeenia esinelikusse pääses, olen küll rahul, kuigi mu arust oleks võinud tema näiteks kolmandaks (või teiseks!) tulla.

Mul on tohutult kahju Norrast, sest ma tõepoolest lootsin, et ta jõuab kõrgele. Aga eks tal närv vedas alt, laulu esimene pool oli ikka väga väriseva hääle ja hirmunud olekuga lauldud. Soome oleks võinud ka veel kõrgemale tõusta, poisid tegid tublit tööd :)

Mis negatiivselt silma jäi, oli see, et iga kord, kui Venemaa kõrgeid punkte sai, siis kostus saalist justkui ühehäälne BOO. Milleks? Ok, mulle laul ei meeldinud (ja kui hästi sõnu lugeda ja õigesse konteksti lisada, siis räägib see raudselt Ukraina vallutamisest :D), aga need 17-aastased kaksikud pole Putini/Venemaa tegudes ju süüdi.. Väga nõme käitumine igastahes, ärge siis üldse plaksutage, aga nii maha teha on ka halb.

Aa, ja mida veel teiste arvamusi lugedes tähele panin: nii kui oled Austria võidu suhtes negatiivselt häälestatud, kargavad kohe kõik turja, et “ole tolerantsem, tema on õnnelik sellisena nagu ta on, ärge olge kitsarinnalised”. Selline tunne, nagu mulle ei võikski laul mitte meeldida laulu enda pärast, vaid ilmselgelt jääb ette habe vms. Eks paljudele jääbki, aga samas pole võitja suhtes pettumuse väljendamine alati kitsarinnalisusega seotud. :D

Või näiteks, kuidas kõik on hullult uhked, et “Lõpuks ometi on üks teistsugune võitja. See pole ainult tema/Austria võit, vaid kõigi oma. Esimest korda pole sugu/seksuaalne orientatsioon oluline” jnejnejne, ja mul on, et hallooo, Dana International anyone? Moldova Serbia võitja Marija (?) oli minu mäletamist mööda lesbi… Sellesmõttes on Merlil (allpool kommentaar) õigus, et kui ei meeldi, siis ei meeldi, ei tasu sõimama ja mõnitama hakata, aga samas ei tasu ka tema võitu nii üle tähtsustada, sest “teistsuguseid” edukaid osalejaid on Eurovisioonil olnud teisigi.

Ja veeeel…Prantsusmaa häälteedastaja, miks sa oled selline? Mind nagu veits pani kulmu kergitama, et ta andis punktid oma emakeeles, nagu ta/nad peaks end niiiii tähtsaks, et ei saa kõigile arusaadavas keeles seda paari sõna öelda. Ok, see selleks, las see jääda, aga no, oli vaja kõigepealt niiii pikalt prantsuskeelset jura suust välja ajada? Keegi ei saa ARU ju. Järgmine kord võiks eestlane ka paar minutit aega raisata ja näiteks suitsupääsukestest rääkida.

French person: *speaks only in french*
                                                        Swedish commentator: “I don’t know what she is saying but I know she is exactly as tall as the eiffel tower”


Iigastahes jah, läks niimoodi siis see aasta… Punktihääletusest ja naabrite-eelistusest ei pea rääkimagi, see igaaastane teema. Ja ma ei tea, miks ma nii valesti mäletasin, et Leedu sai edasi. Ma olin viimase hetkeni veendunud, et finaalis on nemad ka ja siis…ei olnudki :D

Tumblr on ka Eurovisiooni-hulluse üle võtnud ning ameeriklased is confused :D

Täna olen jälle tööl, lõpetasin just nelja-hooajalise “Being human” sarja ning alustasin “Supernaturaliga”. Ma ei teagi, kas see on õige tegu, sest see päris õudne sari. Eks näis, kas üldse julgen vaadata või on kogu aeg pausi peal. Mul lätlased ka praegu hotellis ja appi, nad maailma kõige sõbralikumad inimesed üldse. Iigastahes, kuidas teie Eurovisioonimuljed on?

You Might Also Like

 • Avatar
  Arra 11. mai 2014 at 07:20

  Ma küll lootsin, et Holland võidab :D Häälestasin ja puha. Mina näiteks ei saa üldse aru Armeenia laulu edust :P

  • Avatar
   mesiliis 11. mai 2014 at 07:27

   Ma olen see, kes ei hääleta, aga vingub tulemuste üle :D:D

   Ma ka ei tea, mis mind selle juures köidab, aga selline tsill kaasahaarav lugu on. Hollandi puhul.. noo laulul pole midagi viga, aga esikolmikusse ma seda siiski ei tahtnud :D

 • Avatar
  Agnes 11. mai 2014 at 07:52

  No ega 17. aastaseks olemine tähenda, et peab pimesi igasugu jama laulma. :) Paraku on Eurovison juba pikka aega geopoliitiline tsirkus, lauluvõistlusega on seal võrdlemisi vähe pistmist. Reaktsioon Venemaa laulule oli täiesti ootuspärane ja küllap oldi sellega ka arvestatud. Võistlus toimus ometi arenenud Euroopas mitte Moskvas. Mis kleidiga mehe võitu puutub siis selle kohta mul isegi puuduvad sõnad, mulle see laul ka ei meeldinud. Ja klounist eestlane selle kõige otsa, oh õudust! Tsirkust ikka täie raha ees! ;)

  • Avatar
   mesiliis 11. mai 2014 at 07:59

   Mõtlesin selle all pigem seda, et 17-aastane pole süüdi oma riigi poliitikas või poliitilises tegevuses, vahet pole, mis laul neil on vms. Eks ta ootuspärane oli, aga minu arust siiski väga nõme käitumine :/

   Sesmõttes, et selle vuntsmehe hääl ja laul olid paremad, kui päris mitmel teisel riigil, aga no.. tõesti tundub, et enamik hääletasid lihtsalt kaastundest või sellepärast, et oma SALLIVUST näidata vm.

 • Avatar
  Merli. 11. mai 2014 at 09:07

  Mina eile magasin selle jama maha. Igatahes, võitis kes võitis. Kellele ei meeldi, sellele ei meeldi. Aga Facebookis kirjutada, kui väärakas võitis ja mingisugune ahv ja transa ning sadu sõnu veel, mida ei taha kirjutadagi – see on juba lame. See võidulugu ei meeldinud mulle ka, aga sellepärast hüsteeritsema hakata? Mõni on kohe liiga hinge selle võtnud :D Armeenia (vist oli see) oli tõesti hea, mulle ka meeldis :)

  • Avatar
   mesiliis 11. mai 2014 at 09:12

   See on ka muidugi nõme jap. Kui Dana International võitis, oldi ka ikka päris karmid, kuigi noh, tal oli veel magedam laul, kui Wurstil :D
   Eks praegu ongi arvamused jälle kaheks: need, kes tulihingeliselt teda kaitsevad, ja need, kes teda tema eluvalikute pärast väärakaks peavad. Selliseid erapooletuid on kuidagi vähe, kõigil on ikka mingi tugev seisukoht :D

  • Avatar
   Arra 11. mai 2014 at 11:30

   Ma olen erapooletu. Mul savi sellest :D Laulda ta oskab, kuigi laul ei olnud päris minu maitse. See, mis ta eraelus teeb ja mis stiili esindab on tema enda asi :D Kui meeldib kleite ja habet kanda siis why not. Ei tee sama välja, kui meeldiks kirvega inimesi hakkida nt…vot siis võiks teda väärakaks pidada jms.

  • Avatar
   mesiliis 11. mai 2014 at 11:43

   Ma ise olen ka põhimõtteliselt erapooletu. Tõesti, täitsa ükskõik, mida ta oma eraelus teeb, peaasi, et inimesi ei tapa vms. Üldse noo.. ma saan aru, et igal inimesel on omad põhimõtted, mõni peab seda patuks ja väärarenguks ja milleks iganes, aga miks seda vaja siis kõigile kuulutada? Miks solvata teist inimest ja tema valikuid, kui sinul on sellega probleem. Ma ei tea, mind ajab selline ebaõiglus nii vihale :D

 • Avatar
  Merli. 11. mai 2014 at 10:10

  Õnneks mulle sobib erapooletuks olemine väga hästi. :D

 • Avatar
  Anne-Mai 11. mai 2014 at 10:40

  Eurokas ongi kahes keeles, kas sa pole märganud? Inglise ja prantsuse. Ja kui punkte öeldakse inglise keeles, siis saatejuht tõlgib alati prantsuse keelde ka. Kui prantslane ütles prantsuse keeles, siis saatejuht tõlkis inglise keelde. Teeb ju sama välja?

  • Avatar
   mesiliis 11. mai 2014 at 10:49

   Olen küll märganud. Nagu ka kirjutasin, siis pr. keeles punktiandmisest saan veel aru, aga miks on vaja meeletult pikk jutujoru sinna lisada, millest keegi aru ei saa. Sest seda näiteks saatejuht ära ei tõlkinud. Ja noh, minu jaoks on see "kahekeelsus" natuke naljakas, olgu Prantsusmaa suurriik/suurtoetaja ja mida kõike veel, jätab tõesti mulje, et Prantsusmaa arvab endast liiga hästi vms.

  • Avatar
   Anonymous 12. mai 2014 at 18:34

   See, et Sina prantsuse keelest midagi aru ei saa, ei tähenda, et kiidusõnu enne punktide jagamist prantsuse keeles sõnada ei tohi. Pealegi, Eurovisiooni "algkeel" ongi prantsuse keel, enne ei olnud mingit inglise-prantsuse tõlkimist.

  • Avatar
   mesiliis 12. mai 2014 at 21:01

   Ma polegi väitnud, et ei tohi seda nii teha, aga olgem ausad- vaevalt mina nüüd AINUKE olin, kes midagi aru ei saanud. Ma usun, et valdav enamus pealtvaatajaid/teleri ees olijaid ei saanud mõhkugi aru. Ja oleks siis ta paar kiidusõna öelnud, mida saatejuht kiirelt tõlkida saaks, ta vadistas ikka korralikult ja maru kiirelt- seda isegi ei tõlgitud. No milleks?

   Eurovisiooni "algformaat" oli ka selline, et iga riik laulab oma emakeeles, niiet noh..võib järeldada, et ajad muutuvad, Eurovisioon ühes sellega ;)

 • Avatar
  Kiku 11. mai 2014 at 11:22

  Eurokat vaatasin ainult esimese poolfinaali, sest otseülekandena oli see Austraalias kell 4 hommikul. :D Aga vaatan kunagi hiljem järgi. Mulle meeldis lätlaste "Bake the cake" vms :D Haha

  Mul majaomanik rääkis just paar päeva tagasi, et kui ta Prantsusmaal käib, siis ta ei tohi kunagi kellegile mainida, et ta on inglane, sest siis hakatakse kohe prantsuse keeles rääkima :D

  • Avatar
   mesiliis 11. mai 2014 at 11:28

   Haha, "Bake the cake" on korralik popsulaul :D Aga mõnus tsill on see küll :D

   Ma olen ka igasuguseid hulle jutte prantslaste kohta kuulnud, iseenesest lahe, et nad nii oma kultuuri väärtustavad , aga liiale ka ei tasuks minna :D

 • Avatar
  Anonymous 11. mai 2014 at 11:46

  See Marija Serifovic oli siiski Serbia võitja, mitte Moldova. :D

  • Avatar
   mesiliis 11. mai 2014 at 11:50

   AAA, jaa, sul on õigus! :D Ma ajasin riigi ja pealkirja sassi, laul oli "Molitva" ja eks ma sealt selle Moldova tuletasin :D:D

   Parandan kohe ära, aitäh :)

 • Avatar
  lihtsaltmelon 11. mai 2014 at 18:20

  Eks alati kõik oleneb, KUIDAS kommenteeritakse seda, et Austria laulja ei meeldinud. Kui inimene ütleb, et laul ei meeldi – okei, saan aru (olgugi, et mulle meeldis)! Aga kui inimene ütleb, et enam halvemini ei saaks minna (ja laval on olnud absurdseid veidrusi ala Prantsusmaa, Island jne) või et rõve ja haige maailm, et selline asi võidab.. siis paratamatult tahaks kohe paar kurja kommentaari kirjutada.

  Mis puutub sellesse, et koguaeg räägitakse, et see on üks suur poliitika ja naaberriigid annavad üksteisele hääli.. Ja mis siis? Minu arust viimastel aastatel on ikkagi võitnud mõni lauludest, mille isegi olen kuskile üles poole sobitanud oma listis ja ei ole olnud sellist asja, et võidaks mingi laul, mis on erakordselt sitt, aga tal head naabrid.. Nii et hea muusika ikkagi võidab. Ja see naabritele punktide andmine – tuleks arvesse võtta ka kultuurilist konteksti. Lõunamaalastel ongi täiesti erinev arusaam sellest, milline muusika on esteetiline kui põhjamaalastel. See on paratamatu ja selle põhjused peituvad palju sügavamal kui riigipiir jne.
  Aga minu arust oleks võinud Armeenia võita, peale hea laulu ka parim parim pariiim valgusshow!

  • Avatar
   mesiliis 11. mai 2014 at 19:02

   Seda küll jaa. No aga samas on jälle sellised väiksed topeltstandardid, kui nt suvalise esineja-tsiki kohta öeldakse, et aa ta kole, siis nagu ei teha probleemi sellest, et ilu on vaataja silmades, aga niikui Austria kohta peaks kas või niisama mainitama, et ta kole, siis oled homofoob vms :D Aga jah, rohkem tolerantsust tuleks inimestele kasuks täitsa :)

   Ega mind see ka eriti ei häiri, aga samas on see alati nii, et kui suvalised riigid saavad naabritelt hääli on kohe probleem, aga kui ise enda naaberriigilt ei saa, siis on kah halvasti :D Minu arust see naabrite "kokkuhoidmine" on nii eurovisioonilik ja juba osa sellest :D

   Jaa, oli küll. Täna päev otsa kuulasin Armeeniat, pole veel ära tüdinenud!

 • Avatar
  Anonymous 11. mai 2014 at 21:00

  See, et Venemaad nn välja vilistati oli väga hea, sest see näitas Euroopa suhtumist. 17. aastane inimene peaks ikkagi teadma, mida ta esindab oma lauluga ja seal peab ikka omajagu kuulsusiha olema (pealegi, kaheldav, et kui ta ka putini vastu kuidagi oleks ja siis teda kuskile laulma lastud oleks). Eurovisioon ei ole pelgalt vaid lauluvõistlus, vaid seal on poliitikaga palju tegemist ja kas sinule ei meeldiks, kui eesti ukrainaga saimas seisus oleks ning tehtaks laul, mis kaudselt räägib sinu kodumaa vallutamisest (mis toob kaasa ka palju valu ja surma) ei oleks natukene toetav teada, et sellist asja ei tolereerita? Kui tegu oleks laululaste laululinnu konkurssiga, siis oleks selline böötamine loomulikult vale, kuid seda see ju polnud. Mina, ükskõik, mis vanuses, ei läheks esinema sellistel tingimustel (või mu vanemad ei laseks), eneseväärikus juba ei lubaks.
  Venemaa (Putin ja tema valitsus, tema pooldajad) saadab korda palju halba (ning sooviks seda teha rohkemgi) ja selline väike "kõrvakiil" Euroopalt oli ka välja teenitud ja andis siiski välja olulise signaali.

  • Avatar
   mesiliis 11. mai 2014 at 21:40

   Minu arust on lihtsalt naljakas, kuidas kõik kiidavad näiteks Austriat ja õiendavad, et olge tolerantsed, sallige kõiki, ja siis vilistavad kaks noort tüdrukut välja. Sellesmõttes, et okei, tegu on ka poliitilise võistlusega, aga mina isiklikult eelistan seda võtta kui LAULUvõistlust, mida see tegelikult olema peaks. Sina võib-olla tõesti läheks, sul on ehk selline eneseväärikus, aga sa ju ei tea, mis täpselt Venemaa tüdrukute peas toimub, või mis nende arvamus on. Mina arvan endiselt, et kuigi nad esindasid lauluvõistlusel Venemaad, ei tähenda see automaatselt, et nad esindavad ka Putini/Venemaa poliitikat. Võib-olla nad teadsid, millest laul tegelikult räägib, võib-olla nad toetavad seda, aga samas on ka suur võimalus, et nad ongi noored ja rumalad naiivitarid, kes lihtsalt… saadetigi "peksukotiks" sinna. Euroopa võiks oma suhtumist näidata mujal ja õigemates paikades, kui seda on lauluvõistlus.

   Ma loodan, et sa ei loe siit välja seda, et ma toetan Venemaa ja Putini tegutsemist, sest seda ma ei tee. Aga natuke nõme oli kuulata, kuidas kaks noort said ühel pm lauluvõistlusel kõik enda kaela, sest nende president on.. noh.. jah. Selline nagu ta on.

  • Avatar
   Anonymous 15. mai 2014 at 20:43

   Minu arvates oli see ka väga õige, mida rahvas tegi Venemaa vastu.. Ja ei ole Eurovisioon enam ammu ainult LAULUvõistlus, vaid vägagi poliitiline üritus ja seda juba mitmeid aastaid.

 • Avatar
  Anonymous 11. mai 2014 at 22:12

  Seda ei saa ühe mastiga kuidagi mõõta, sest ei saa tolerantselt suhtuda kellessegi ega millessegi, kes/mis põhjustab teistele ülemääraselt palju halba ja on teist kahjustav. Eriti kui see jääb ilma igasuguse karistuseta. (nt mõrvarit, kes on kandnud oma karistuse ja kahetseb, kuid tõesti kord on halba korda saatnud tuleks tolereerida ehk talud teda ühiskonnas)

  Ja nad esindasid Venemaad (eriti kui lugu oli veel sellise taustaga) ning ma ei usu, et nad nii rumalad on, et ei tea, mida nad teevad, esindavad või laulavad. Ning ega nendega midagi hullu juhtunud (said laval särada, tähelepanu, kodumaal kindlasti suure poolehoiu ning tõenäoliselt ka suurema kopika raha), kellegi kallal ei vägivallatsetud, vaid kasutati Euroopas levinud sõnavabadust ja tõsteti häält.

  Kui sina näed seda lauluvõistlusena, siis sul on muidugi see õigus, kuid see ei näita, et see päriselt ka nii oleks (ka see, et selline asi seal üldse juhtuda sai, ka näitas, et tegu pole kuidagi pelgalt lauluvõistlusega).

 • Avatar
  Anonymous 11. mai 2014 at 22:20

  Tuleks rõhutada ka, et nad ju ikkagi esindasid Venemaad kui riiki. Nt kui mina esindan kristlasi, siis ma pean vastama ka küsimustele, miks on nende suhtumine ikkagi pigem homovaenulik (olgu, ise nad nimetavad seda perekonna kaitsmiseks vms), aga siis tuleksi mul seda teha, olenemata, mis minu isiklik seisukoht on. Kui ma selleks valmis pole, siis ilmselt ma neid esindama ei peaks.

 • Avatar
  mesiliis 12. mai 2014 at 07:38

  Sellessuhtes, et praegu erinevad meie arvamused eelkõige sellepärast, millisena me Eurovisioonitralli näeme. Sa/te (ma ei tea, kas kaks viimast anonit on samad inimesed :D) keskendutegi eelkõige ka poliitilisele taustale lisaks kõigele muule vm. Mina seevastu keskendun sellele kui võistlusele, showle, sest ma ausalt öeldes ei viitsi sellisel palaganvõistlusel hakata veel silmas pidama poliitilisi aspekte ja igas punktis/esinemises/väljaütlemises tagamõtet otsima. Minu jaoks on ja ilmselt ka jääb Eurovisioon lihtsaks meelelahutuslikuks etenduseks, kus ma hindangi laule, esinejate rõivaid, showd, lava ja muud seesugust, mitte konkreetse riigi poliitikat :)

  Aga muidu on mul väga hea meel viimase paari anoni kommentaari üle! Need on päris mitu olulist punkti ja arvamust tõstatanud ning veidi ka mu mõtlemissuunda muutnud. Ühesõnaga, aitäh sellise hea arutelu eest :)

  • Avatar
   Anonymous 12. mai 2014 at 09:44

   Mhm, mõtlesin ja jõudsin ise ka selleni, et me lihtsalt lähtume erinevatest vaatenurkadest ja seeläbi on mõlemad arvamused õigustatud.

   ps! Tore oli arutleda :)

  • Avatar
   mesiliis 12. mai 2014 at 11:01

   Just, aga seda huvitavam tegelikult oli arutleda ja kaasa mõelda!

   Oli küll, aitäh sulle! :)