Väike muutus

3. sept. 2014

Olen viimasel ajal märganud, et hästi suureks on on muutunud igasuguste trenni- ja terviseblogide osakaal. Lisaks tundub, et sügise uus trend on tervislikumalt toitumine ja kaalu langetamine. Iseenesest on see ju väga super, enda ja tervise käsile võtmiseks ei pea ootama kevadet, bikiinihooaega või aastalõppu, et siis üks suur lubadus teha. Olen isegi juba tükk aega mõelnud, et tuleb ka oma toidulaud kriitilise pilguga üle vaadata ning lisada päevakavva natuke rohkem liigutamist ka, kui ainult viiendale korrusele kõndimine :D Koos selle mõttega hakkas peas arenema ka üks väike ideepoiss, mis juba hakkab ilmet ka võtma.

 Olgem ausad, peaaegu üksi naine pole oma kehakaaluga ideaalselt rahul, nii ka mina. Alati mõtlesin, et ohh, võiks alla võtta, võiks trenni teha. Ainult mõtteks see jäigi, sest ma ei tunne end kohutavalt ülekaalulise või paksuna, pole kunagi olnud seda õiget tõuget või innustust. Eks selline kõhn pliks tahaks ikka olla ja kilosid mängleva kergusega kaotada, aga no kurat, ma ju armastan süüa :D

Sain aru, et pean oma toidulauda ja eluviisi muutma alles siis, kui avastasin, et viimase viie aastaga on kaalunumbrile lisandunud ilus number 15. Nagu whaaaat???  Eks selles olen ise süüdi, ma olen kohutavalt laisk trennitegemise osas ning ma üldiselt sporti teha ei armasta. Oma roll oli mitmeaastasel istuval tööl laste mängumaal, kus pea iga kord toodi mullegi torti, pitsat, kartulisalatit ja muud head paremat. Töö-ajad (nagu ka praegusel tööl) olid hektilised, õhtused ning kindlast päevakavast polnud juttugi. Ka pregu on mul istuv töö, tihti pean tegema öiseid vahetusi.

Lisame siia stabiilse pere-elu ehk kolm korda päevas korralikud ja suured söögiportsud, uute retseptide katsetamised, filmiõhtud, istumised sõpradega, kus laual alati krõpsud ja käes klaas siidrit-veini… Ma ei näinud varem mingit ohumärki, sest kilod lisandusid tasapisi, märkamatult, ei olnud mingeid drastilisi muutusi. Kui aga  lõpuks hakkasin võrdlema viie aasta tagust kaalu praegusega, alles siis sain aru, et võiks end käsile võtta.

Aga nagu ma ütlesin, ma olen väga laisk inimene ja ma lihtsalt ei viitsi mööda erinevaid netilehti otsida mitmeks toidukorraks uusi retsepte, võtta arvesse, et need peaks olema ka tervislikud ning seda iga päev. See on lihtsalt tüütu ning võtab palju aega. Mina tahaks sellist ühte kindlat lehte, kus on KÕIK olemas. No põhimõtteliselt toitumiskava. 

Võtsin siis ühe FBs laineid lööva tegijaga ühendust, lootsin saada personaalse, elu, töö ja rahakotiga sobiva kava, aga ei läinud nii hästi. Kui võrdlesin enda oma paari teise inimese omaga (kelle eesmärgid, elustiilid, kaalunumbrid olid hoopis erinevad), siis põhimõtteliselt oli tegu copy-pastega. Personaalsest lähenemisest polnud juttugi. Lisaks kaks korda päevas erinevat sorti liha (ja vahepalade) söömine mõjus päris kurvalt mu rahakotile. Jah, ma võin ju ise asendada kavas olevaid söögikordi, otsida ise retsepte… aga sellisel juhul kaob minu jaoks kava MÕTE täiesti ära. 

Lõouks sain aru, et ei piisa ainult tahtmisest ja salati osakaalu suurendamisest. Alustuseks tuleb muuta oma mõtlemist, kõik saab alguse sellest, kui hästi sa omale eesmärgid selgeks sead ning aru saad, et tervislik toitumine on elustiil. Mitte kauplemine, et näe, sõin lõunaks salati, nüüd võin endale terve tahvli šokolaadi lubada või KUI ma söön nii-nii vähe/tervislikult, SIIS ma võin süüa Sirka burksi. 

Hakkasin otsima retsepte, vähendasin kartuli, makaronide ja muude nisutoodete osakaalu (mis on raske, sest ma ARMASTAN praekartuleid ketšupiga :D)… aga kogu see otsimistegevus oli niiiii tüütu. Üks retsept ühel lehelt, teine teiselt, kolmas hoopis mujalt…  Ma tahaks üht konkreetset lehte, kus oleks olemas variatsioon ainult tervislikke retsepte ja kus on kirjas ka kõik toitumisalane teave. Kahjuks on kõik sellised, mis mulle vähegi huvitavad tundusid, aga ingliskeelsed.

Sellepärast otsustasingi luua ühe taolise blogi ise. Sellise, mis pole segatud trennitegemise ja harjutustega, sest minu jaoks on näiteks igav lugeda, mitu kätekõverdust keegi teeb või mitu kilti joosta suudab. Natuke võtab lehe valmimine veel aega ning kuna ma üksi ei jõuaks seda nii palju uuendada, kui ma tahaks, võtsin kampa sõbranna, Kadi. Ehk siis tahtsingi oma pika blogipostitusega jõuda sinnamaale, et olen viimased kaks nädalat (või veidi vähem)muutnud oma toidulauda tervislikumaks, hakanud kodus veidi rohkem end liigutama, kaotanud 4 kg ja kavatsen hakata enda leitud-tõlgitud retsepte jagama ka teiega :)

You Might Also Like

 • Avatar
  Kairi Jõemaa 3. sept. 2014 at 13:13

  Ma ei tea, milline su toidulaud on aga mina avastasin enda jaoks pruuni riisi ja täisteramakaronid. Peale selle, et need on palju kasulikumad, on need minu suureks üllatuseks ka palju maitsvamad. Peale pruuni riisi proovimist ei taha ma valget nähagi :D

  • Avatar
   mesiliis 3. sept. 2014 at 13:27

   Pruun riis on juba pikalt mu toidulaual olnud, täisteramakaronid avastasin nüüd hiljuti, kui hakkasin rohkem retsepte uurima. Aga täitsa nõustun- valget riisi ei taha enam küll :D

 • Avatar
  Mina Ja muud 3. sept. 2014 at 14:40

  Ma kasutan juba 5-6 aastat täistera makarone. Nendest saab muide kõhu paremini täis ka.

  • Avatar
   mesiliis 3. sept. 2014 at 15:21

   Ma igalt poolt kuulsin varem ka, et täistera-makaronid on igas mõttes paremad, hea reaalselt teada, et ongi :)

 • Avatar
  Kerttu 3. sept. 2014 at 15:08

  Jään huviga ootama!
  Sooviks samuti pere toidulauda veidi tervislikumaks muuta. Ehk saan Sinu retseptidest motivatsiooni :)

  • Avatar
   mesiliis 3. sept. 2014 at 15:21

   Üritan hiljemalt nädala lõpuks retseptiblogi avada :) Loodan, et leiad endale sealt midagi head katsetamiseks :)

 • Avatar
  Kadi 3. sept. 2014 at 15:45

  Jaa! Ootan ka häid retsepte! Endal kaaluprobleeme pole, kuid vahepeal tahaks midagi tervislikumat ka süüa (ja pakkuda söömiseks). Täisteramakaronid ja tume riis juba ammu menüüs, kaalun tulevikus ja mõne teise jahu kasutamist kui nisujahu… aga pelgan natuke nende kõrvalmaitset :)

  • Avatar
   mesiliis 3. sept. 2014 at 16:04

   Just, pakkuda söömiseks midagi tervislikumat tahaks mina ka. Mõtlen just igasuguseid snäkke vms. Tüüpiline, et tavaliselt nt filmiõhtu-snäkilaual esindavad tervislikumat poolt ainult lillkapsas ja porgandid, tahaks ainuüksi seda mitmekesistada :)

   Kusjuures ma hakkasin ise rukkijahu kasutama (kastmetes, paneerimises jne) ning vahet pole üldse tunda :)

 • Avatar
  Janeli 3. sept. 2014 at 16:14

  Proovi riisijahu ka! :) Pelgasin alguses ka nö lisamaitset, aga täiesti ilmaaasjata.

  • Avatar
   mesiliis 3. sept. 2014 at 18:38

   Ooh, selle peale polegi tulnud :)

 • Avatar
  Arra 3. sept. 2014 at 17:54

  Seleta siis lahti ka see, mis sinu jaoks tervislik toit on. Sest neid ideid ja teooriaid ja tõekspidamisi on palju palju, leia siis see tõde enda jaoks sealt üles…
  Mina katsun viimasel ajal järgida seda ,et ei tarbi nisujahu või üldse jahutooteid ja suhkrut.
  Tegelikult ma toitun suures osas lchf-i põhimõtete järgi. Neil on muidu retseptiblogi ka (http://lchfeesti.blogspot.com/p/retseptid.html), kuigi ma pole ise sealt väga palju katsetanud…mulle meeldib just üksikult retsepte otsida või enda jaoks kohandada :D Ja kord nädalas on patupäev ka :P Või tihedamini, kui külas peab käima rohkem…hmm…tugevamat iseloomu vaja vist ikka :D

  • Avatar
   mesiliis 3. sept. 2014 at 18:41

   Eks seal teises blogis tuleb pikemalt sellest juttu jah, mida me tervislikuks peame. Aga põhimõtteliselt olen samuti enda jaoks lchf avastanud ning üritan seda järgida, eemaldada oma toidulaualt nisutooted, aga samas süüa ikkagi mitmekesiselt. Ja noh, piirata tugevalt alkoholi, kiirtoidu ja poolfabrikaatide kasutamist. Kuna elu on kiire, siis ilmselt ilma täiesti ei saa (just nt valmistoit, viinerid jne), aga üritan neid mitte ainult mugavusest tarbida :)

 • Avatar
  Arra 3. sept. 2014 at 17:55

  Ahjaaa…mandlijahu on hea!

 • Avatar
  Anonymous 3. sept. 2014 at 18:10

  Mandlijahu on kallis aga olevat tõhus. Praegu küpsetab mees pannkooke, kus tavaline jahu on asendatud just mandlijahuga.

  Maitse oli hea.

  Mul on üks toitumuskava, kui oled huvitatud, võin üles pildistada vms

  Kätlin

  • Avatar
   mesiliis 3. sept. 2014 at 18:43

   Vot mandlijahust pole ma küll midagi kuulnud!

   Olen huvitatud küll, võid saata meilile selle mulle (liislatting@gmail.com) :)

 • Avatar
  Karin 3. sept. 2014 at 18:20

  Super idee, kiidan!

  • Avatar
   mesiliis 3. sept. 2014 at 18:43

   Aitäh :)

 • Avatar
  herz 4. sept. 2014 at 06:04

  Jagan ühte blogi, mille otsa ise hiljuti sattusin. Jagab mõnusaid retsepte, saad ehk inspiratsiooni:
  http://www.vaataasiiaa.blogspot.com/

  • Avatar
   mesiliis 4. sept. 2014 at 09:26

   ISSSSSSSAND KUI ILUSAD PILDID!

 • Avatar
  Anonymous 4. sept. 2014 at 08:02

  Ma arvan, et ma tean, kellest jutt käib.. Mina ka kunagi tellisin personaalse kava (mitte küll sellelt fb-i "tegijalt", aga siiski inimeselt, kes seda müüs ja nimetas ennast eksperdiks). Ja kui see siis kohale jõudis – läks mu õhin kohe üle.. Mingist personaalsusest ei olnud haisugi (ei selle suhtes, et kui tihti ma liigun, mida ma tavaliselt söön jne). Väga üldine tekst. Ja üks päeva näidismenüü oli siis ees, aga sama, mis sul – mu rahakott oleks automaatselt katki kui ma pean lõunaks sööma veiseliha ja õhtuks muud liha.. :D ja vahepalaks värskeid marju (keset talve).. :D Niiet jään väga ootama sinu uut blogi!! :)

  • Avatar
   mesiliis 4. sept. 2014 at 09:27

   No täpselt! Mu ootused olid ikka väga kõrged, eriti kui eelnevalt oli meil pikk-pikk kirjavahetus mu tööpäevade, vabade päevade, harjumuste jne suhtes…

 • Avatar
  Kerttu 4. sept. 2014 at 13:59

  Hey!
  Võid ka minu blogi sirvida, ka see räägib peamiselt toidust, toitumisest ja tervislikest eluviisidest :) Alustasin sellega alles hiljuti ja postitusi pole veel palju, kuid neid tuleb regulaarselt juurde :) http://kerttutoit.blogspot.com/ ning https://www.facebook.com/kerttutoit?fref=ts

  • Avatar
   mesiliis 5. sept. 2014 at 17:38

   Viskan pilgu peale :)