Money come, money go

13. nov. 2014

Viimasel ajal kirjutavad päris paljud sellest, kas blogimine on töö ning kas selle eest peaks raha saama/küsima. Näidetena tuuakse muidugi välja igasugused Soome ja Rootsi ülipopid blogijad, kes reaalselt teenivadki tuhandeid ja tuhandeid eurosid “lihtsalt niisama”.

Noh.. iseenesest on see ju päris aktuaalne teema, Eestis on hulga lehti, mis on tõepoolest head, kelle omanikud näevad uute postituste ja blogi ülalpidamiseks natuke rohkem vaeva, miks mitte siis selle pealt natuke ka teenida? Samas unustatakse minu arust ära see, kui suur ja märgatav on Eesti mõne popi blogi ja Rootsi omade vahe. Viimaste jaoks ongi see töö selle kõige otsesemas mõttes, eestlaste jaoks on blogi pigem hobi. (Riimisin nats :D) Mul on tunne, et paljud mõtlevadki, et oh, mis see blogimine ära siis ei ole, kirjutan nats oma mõtetest ja teenin tonne.

Vahel ongi seetõttu naljakas lugeda, kuidas lugejate küsimuste ja pommitamiste peale vastatakse ülbelt, et “blogi on mu hobi, mul on päris töö ka, mul pole kogu aeg aega, ma ei võlgne teile midagi”, aga nii kui on võimalus hakata selle pealt teenima, jutt kohe muutub: “oo, ma näen nii palju vaeva, see on nagu mitteametlik töö, tunnnnndidee viisi tegutsen selle nimel, et saaks ühe postituse teha.” Praegu tuli sellega just meelde see, kuidas üks blogija mõni aasta(?) tagasi rääkis samamoodi, kuidas lugejad ei saa talt midagi nõuda, sest ta peab blogi niisama oma vabast ajast ja heast tahtest…et natuke aega hiljem lugejatelt raha küsida, et ta saaks nänni osta, mida blogis arvustada. Sest “ma kirjutan ju teile, kas ma peaks ise kõike ostma, mille arvustust te tahate?” :D

Iseenesest pole mul midagi selle vastu, kui suure lugejaskonnaga blogiomanikud oskavad oma annet-hobi ära kasutada ning endale kasulikuks muuta. Miks mitte, eks. Aga praegu tekib juurde nii palju uusi lehti, mis ongi selle eesmärgiga tehtud, et ops, kirjutan kaks postitust ja ootan käed laiali rahalaviini, või muutuvad sellisteks mõned vanad olijad. Ehk tahe teenida varjutab blogis kõik muu. Pidevalt öeldakse, et blogimine on justkui tasuta töö tegemine, et nii palju on vaja asjatada ja sellega tegeleda.  Aga kurat, kuhu on jäänud lihtsalt lõbu pärast blogimine? Isegi mingid 12-aastased loovad oma saidi ainult selle eesmärgiga, et tasuta nänni saada.

Sellessuhtes, et loomulikult, kui keegi pakuks mulle tasuta asju-raha, siis ilmselt ma sellest ära ei ütleks, aga ma ei tea, ise ma küsima ei läheks. Eks see olene inimestest endast ja muidugi blogi loetavusest ka, sest ma ei tunne ise, et mu pisike pesake oleks nii super, et ma saaks ja võiks selle eest midagi küsida. Mulle on täitsa piisav tasu, kui inimesed annavad märku, et loevad minu postitusi ja arutlevad kommentaariumis kaasa.

Minu jutu mõte onselles, et kui keegi tahab tõepoolest hakata oma blogiga raha teenima ning muuta see tööks, siis võiks ja peaks see ka blogis kajastuma. Pean silmas eelkõige seda, et kvaliteet, postituste tihedus, lugemismaterjali pikkus ja aktuaalsus peaks muutuma paremuse poole.  Praegu on paraku olukord, kus blogimist peetakse oma hobiks ja ajaviitmiseks, aga samas loodetakse selle eest tasu saada nagu töö eest.

Kui postitusi tuleb harva, iga paari päeva tagant või harvemgi, ning siis on need ka üsna sisutühjad, paarilauselised, siis no sorri, kuidas saab seda tööga võrrelda? Kui tahetakse blogi eest raha saada nii, nagu tavalise töö ees, tuleb blogiga ka nii palju vaeva näha, mitte lasta samamoodi edasi ning arvata, et suurest lugejatearvust piisab. Või noh, alguses piisab kindlasti, aga ainult sellele lootma jääda ei saa. Kui mingit arengut pole, liiguvad ka lugejad edasi uutele jahiblogimaadele.

Ja noh, tegelikult on siin ju teine külg ka, ei piisa ainult blogija tahtest teenida, kui keegi pole nõus maksma. Marimelli blogist leidsin ühe lõigu, millega ma täitsa nõus olen (muus osas ma nii väga ei nõustu, sest kui inimene peab vabatahtlikult blogi ja siis kurdab, et oo see nagu tasuta töö, nii raske ja vaevanõudev, aga keegi ei maksa, siis no nahhui sa pead seda üldse :D). Eestis pole blogindus veel nii arenenud ja “kuum teema”, mistõttu ei oska paljud firmad-tegijad-tootjad seda enda huvides ära kasutada.

“Eestis on blogireklaamid ja blogiturundus lapsekingades, nagu Meelis meie “loengus” ütles, alles toonekure noka vahel. Sest meil ei saa suurem osa turundusjuhte aru, kui lihtne oleks end promoda läbi populaarsete blogide, selle asemel et kuskile ajakirjade toimetustesse kastide viisi kraami saata.”

You Might Also Like

 • Avatar
  Britt 13. nov. 2014 at 12:18

  Olen sinuga täitsa nõus :)

  Ja see esimesena viidatud blogija ( eeldan, et mõtleme sama inimest) on ka mind muigama ajanud.

  Aga jah, ma mõtlen samamoodi, et tegelikult on ju see blogipidamine siiski vabatahtlik st. jah okei, mina võin ju otsustada, et ma nüüd kulutan nii ja nii palju aega postituse peale ja teen pilte ja töötlen ja lõpuks võtab see kokku pool tööpäeva, aga mis annaks mulle õiguse selle eest raha nõuda?

  Muidugi ma saan aru neist kes seda raha tahavad ja niiviisi mõtlevad, aga mu mõttemaailm on lihtsalt vähe teine.

  Ühes kommentaariumis jäi mõni aeg tagasi silma see kuidas paljud väitsid, et muidugi tuleb raha küsida, meelelahutus ei peagi tasuta olema!!!! Ma hakkasin siis kohe mõtlema, et ma tahaks kõigi nende inimeste arvutites natukene surkida, et ega keegi neist pole jumala eest ühtki filmi ega albumit tasuta alla laadinud, sest noh…halloooo, meelelahutus siiski. Kui blogi lugemise eest ollakse nõus raha välja käima, siis milleks üldse tegeleda piraatlusega? :D

  Sellega olen ma küll nõus, et turunduslikus mõttes oleks küll kasulikum saata nänni blogijatele, mitte kuskile riiulitesse tolmu koguma, aga samas tuleks ka valida kellele saata. Nagu näiteks praegu see Dove ja Timotei..no minu jaoks on täielik antireklaam, sest need vahivad mulle igast kolmandast blogist vastu. Muidugi ma saan aru, et nad tahavad võimalikult paljudele saata, aga lõppkokkuvõte on see, et kui mina neid nimesid pealkirjas näen, siis ma ei ava, sest ma ei taha neist enam midagi teada :D

  • Avatar
   mesiliis 13. nov. 2014 at 14:40

   Mulle vahel tundubki, et asju saavad pigem need, kes julgevad lihtsalt ise küsima minna ja piisavalt nahhaalid olla :D

   Iseenesest jah, blogimine on päris aeganõudev, eriti kui tahad isetehtud pilte juurde lisada. Kui aga seda vabatahtlikult juba tegema hakkasid ning siis järsku hakkad vinguma, et nii palju tööd, nii palju vaeva ja null kasumit, siis no.. lõpeta blogimine ära, keegi ei sunni ju.

   Haha, alguses jah kõik nõus blogilugemise eest maksma, aga kui lõpuks iga kuu raha välja käia, siis hakatakse raudselt vinguma, et kõik nii kallis :D

   Nad võiks jah natuke valida ja kõigepealt tutvuda blogidega, kellele saadetakse tooteid. Ei anna see ei lugejale ega toodete saatjale midagi juurde, kui tehakse üks pilt kogu kraamist, postitus "sain palju nänni" ja kõik.. :D

 • Avatar
  Kati 13. nov. 2014 at 12:29

  Tead, ma avaldan saladuse- ma jäin ka tegelt sellepärast uuesti rasedaks, et äkki mõni tore firma hakkab mu lapsele ja mulle tasuta nänni saatma :D :D. Okei, nali naljaks, aga eks neid punnitatud ja nännipärast tehtud postitusi on nii läbinähtav ja igav lugeda, et… Ei vaevugi nagu eriti.

  • Avatar
   mesiliis 13. nov. 2014 at 14:42

   Okou, seda ma arvasingi, et sa nii teed!! :D

   Ega neid taha lugeda jah, kahjuks on päris mitu head blogi läinud rahateenimissuunal ja noh, kahju lihtsalt, pole hommikuti kohvitassi kõrvale midagi lugeda :D

 • Avatar
  Sirli Lump 13. nov. 2014 at 12:44

  Ja nii ongi! Nõus, täiesti nõus! :)

 • Avatar
  Eveliis 13. nov. 2014 at 12:56

  Ma olen sinuga sama meelt ja mu meelest on asjad kohati piinlikud. Okei, mingid blogif on leidnud oma niši ja lugjaskonna, nad teenivad selle pealt ja saavad nänni, las nemad olla. Olid õigel ajal õiges kohas või on piisavalt nahhaalsed või skandaalsed voi lihtsalt huvipakkuvamad, las nemad olla. See on omaette nähtus. AGA siis on sada miljonit muud blogijat, kel tegelikult pole mitte midagi öelda, nad isegi ei oska öelda, aga nad blogivad ja on ju kohe aru saada, miks nad blogivad. Lugesin nädal tagasi abuduaar Teeni, kus oli õpetus,KUIDAD blogima hakata ja kuidas sellega teenida. Siis ma mõtlesin siiralt WTF. Kas ei peaks olema nii, et blogid, kuna ser meeldib sulle ja kui juhtub, et ka teistele meeldib, mids teed/kirjutad, siis hakkame teenima? Muidu on varsti nii, et pole vaja keskkooligi løpetada, sest alati võib blogimisega teenida:D mina paneks ettevøtetele südamele, et nad natuke valiks oma reklaamikanaleid, et ei tekiks sellist piinlikku massiblogimist, mis mulle tundub et on maad vøtnud. Aga noh , võib olla ma lihtsalt olen vana ja loll, et aru saada asjadest. Poppidest asjadest. Ja alati võib muidugi öelda, et ma olen kade. Mõnede asjade peale ,muidugi olen ka;)

  • Avatar
   mesiliis 13. nov. 2014 at 14:47

   Just! Sellega on jah nii, et nähakse umbes mõne eduka Eesti blogija pealt ära, et oohohhh, tema saab nänni, tahan ka, ning ainuke ajend blogi pidamiseks ongi mingi teenimisvõimalus. Läinud on need ajad, kus tehti omast tahtest ja oma lõbuks blogi ning siis arendati seda edasi. Ja kui siis juhtus, et noh, läheb paljudele peale, siis vaadati alles edasi. Praegu nagu tahetakse kõike kohe, a'la: tegin lehe valmis ja ühe postituse, otsin nüüd sponsoreid endale.

   Ma arvan ka, et ettevõtted peaks natuke uurima blogi, kellele/millele nad asju saadavad. Muidu mõjubki see antireklaamina, nagu Britt enne mainis.

   Vähene kadedus on ju hea, paneb rohkem pingutama :D

 • Avatar
  Jaanika L 13. nov. 2014 at 14:06

  Hea postitus. Ma olen ise ka rääkinud blogide kaudu teenimisest, kuid pole kunagi ennast analüüsinud.

  Hakkasin blogi pidama selleks, et tundus lahe hobi, lisaks oli minu soov jagada enda elu kohta infot neile inimestele, kes jäid Eestisse. Mingi hetk ostsin kaamera ja hakkasin oma aega pühendama pildistamisele ja jagasin seda ka blogis. Sellistest igapäevastest asjadest mulle ei meeldi kirjutada – a la käisin täna seal ja seal. Kui just huvitavaid pilte pole juurde lisada.

  Praegu on sellest hobist kasvanud välja eluviis ja enam ei oskakski ilma. Käsi südamel ma olen saanud nii palju tänu blogile juurde ja ma ei räägi praegu huulepulkadeks, kuigi – kui keegi tahab huulepulka mulle kinkida, siis mulle meeldivad need uued L'Oreali staaride omad. :D Mis ma tegelikult tahtsin öelda on see, et olen saanud palju uusi tutvusi, väga häid sõpru, niisama tuttavaid ja piiramatut lobisemisaega. Lisaks harjutada fotograafiat, püsivust, kirjutamist, tahet olla korralik.

  Näen blogi, kui eneseharimisviisi ja ma loodan, et üks päev võin uhkuse lisada CV-sse, et olen blogija. Või noh, ma võin seda juba praegu teha, kuid ma pole kandideerinud sellisesse kohta, kus see võiks määrav olla.

  Kokkuvõttes ma arvan, et väärilise blogijaid tuleb vääriliselt tasustada. See pole ju meie asi, miks ta alustas, kas hobina või tõesti sp, et saada tasuta nänni. Kui inimene on näinud nii palju vaeva, et koguda endale suur lugejaskond ja hunnik fänne, siis minu arust võiks ta saada enda töö eest tasu. Loomulikult see tähendab, et peab olema ka pakkujaid. Kas ma olen ainus, kes ei näe selles midagi imelikku?

  • Avatar
   mesiliis 13. nov. 2014 at 14:55

   Sellesmõttes, et noh.. kui keegi näeb palju vaeva ja tõesti töötab oma blogi nimel, siis mul pole küll selle vastu midagi, et ta blogi pealt ka teeniks. Aga mind häirivad just need, kes teevadki blogi AINULT teenimise nimel, samas pole blogil ei nägu ega tegu ehk loodetakse pmst mitte millegi eest tasu saada. Näiteks ainult kord päevas outfiti-postituse tegemine ei kvalifitseeru minu jaoks raske töö alla :D Samamoodi ei saa ma aru neist, kes vabatahtlikult hakkavad blogima ja siis kurdavad, kui raske ning tänamatu TÖÖ see on. No miks siis üldse blogida, kui see nii raske on? :D

   Ma olen sinuga nõus selles, et väärilisi blogijaid tuleb vääriliselt tasustada, aga samas on näiteks paljud praegused popid Eesti blogid minu arust "ülemakstud". St nad saavad asju, käivad üritustel, teenivad reklaami pealt raha…aga on jäänud oma loorberitele puhkama, st pole mingit arengut toimunud, pigem jääb asjalikke postitusi just vähemaks (sest on vaja ju üritustel käia :D)

  • Avatar
   Jaanika L 13. nov. 2014 at 15:09

   Seda küll. Üldse ei vaidle vastu, mis puudutab seda, et neid väärilisi pole tegelikult väga palju ja, kui osad ongi ja leidnud ennast korraga staaristaatuses, siis nagu ei osata enam midagi põnevat postitada. Kui nüüd mõtlema hakata, siis ma ei loe ühtegi staarblogijat. :D

 • Avatar
  Anonymous 13. nov. 2014 at 16:39

  Ma olen su teemaga täielikult nõus, aga mis mind peale selle veel rohkem häirib!? See kui tehakse nägu " Ma aitasin teid kõiki nii palju, et aidake mind nüüd vastu! " ja nii ongi! Nagu selle isiku heategu nüüd maksab kõikidele midagi. Heategu peaks olema südamega tehtud ja pakkuma rõõmu. Olgu see rahaline toetus või asjade toetus vms. Ma olen seda üsna palju märganud. Või on teine asi on see " Mul pole seda toodet-asja, aga võiksite aidata ". Kuidas saab tavaline inimene kokku paarsada eurot, et endale midagi osta ja siis korraga pole ühel kuulsamal/tundumal/blogijal (kuidas iganes kutsuda) isikul käsi küljes, nüüd on nii vaene ja jumala eest, aidake! See on minu jaoks julm. See annetamine, toimetamine jne on vabatahtlik, aga minul endal on igatahes küll valus lugeda ja paneb mõtlema, et kui sul on reklaamid blogis, saad veel tasuta asju, tasuta kuskil käia reklaami nimel, toimetama, et miks siis peaks nii käituma? Ma pole kade ega midagi, aga minu mõistus lihtsalt ei võta seda. Tänu selliistele käitumisele olen nii mõnegi blogi jälgimise lõpetanud kuna minu jaoks see pole normaalne. Kõik teised saavad hakkama ja järsku sina ei saa?

  PS: Su blogi on muideks täiega awesome, jätka samas vaimus! Mõnus on kohe lugeda head teksti, mõnusat huumorit ja ägedaid seiklusi! :)

  • Avatar
   mesiliis 13. nov. 2014 at 20:20

   Ma olen ka arvamusel, et blogija võiks teenida ainult reklaami müügi, bännerite ja sellise eest, mitte konkreetselt ja nahhaalselt lugejatelt raha küsida. Alguses on võib-olla mõned nõus mõni euro kuus lemmikblogijale loovutama, aga olgem ausad- esiteks mingi aeg hinnad raudselt tõusevad ning kui igakuiselt väike summa anda, teeb see lõpuks kokku midagi suurt. Eriti nahhaalne on küsida lugejatelt raha ilublogide puhul, sest nende lugejaskonnas on ka väga palju teismelisi, kes siis raiskaks nende peale vanemate raha, mitte enda oma… Aga jah, mul ei tuleks mõttesegi, et oh, mul uut huulepulka vaja, andke raha.

   Aitäh sulle :) Nii hea on kuulda, kui kellelegi mu väike blogike meeldib :)

 • Avatar
  Eliise 13. nov. 2014 at 16:40

  Minuarust hakkavad mõned blogijad liiga väikese lugejatearvu juures mõtlema "kasu" peale. Aga mingeid väga ägedaid brände ei huvita nn väikeblogijad ning siis juhtubki nii, et kümned blogid on täis ühe ja sama toote arvustust, sest see ettevõte on võtnud taktika saata oma kaupa valimatult ja nendele, kes vaid küsivad. Mulle jääb arusaamatuks see võlu sellise küsimise juures. Mõistan, kui esitad soovi millelegi, mida oled endale tegelikult ka tahtnud või ostaksid niikuinii. Aga lihtsalt mingit kräppi kokku hankida.. Või on võlusõna tõesti "tasuta"?

  Ise leian, et igasugused bännerid on alati kõige halvem variant, sest neil puudub absoluutne seos antud blogiga ning rikub kujundust. Paratamatult tekib küsimus – kas blogi on pigem vahend teenimiseks või eneseväljendamiseks? Parem on mingi toote/teenuse kasutamine ning sellest ausalt kirjutamine. Kõige parem on aga blogi temaatika või blogija hobidega seotud reklaam. Sellisel juhul huvitab blogijat ennast ka see toode, mida ta reklaamib, ta on ehk teiste sarnaste kaupadega kursis ning tema hinnang põhineb kogemusel, ning lugeja usaldab tema soovitust. Kasulikum on selline lähenemine ka ettevõttele endale. Kui kokandusblogis on bännerid autorehvidele ning blogija ise kiidab hoopis mingit šampooni – no kui paljud tema lugejad on sellest huvitatud ja lähevad reklaamiga kaasa?

  Ideaalis näeksin mina seda asja nii, et enne võiks blogi üles ehitada oma huvist asja vastu ning Eestis võibolla alles u 1000 followeri juures mõelda reklaamile ning ka siis aktsepteerida seda valikuliselt. Kui blogi on sulle kallis, siis miks seda risustada? Minu poole pöördus hiljuti üks agentuur, mis müüb reklaampinda erinevatele blogidele. Et kliendid võtavad nendega reklaamisooviga ühendust, nemad sorivad oma andmebaasis ning panevad õigetesse blogidesse üles. Mingisugust kontrolli minul, blogi omanikul, bännerite sisu üle ei oleks. Keeldusin viisakalt.

  • Avatar
   Jaanika L 13. nov. 2014 at 19:29

   Sry Liis, et su blogis spämmin, kuid tahtsin öelda Eliisele, et leidsin ta vahva blogi tänu kommentaarile, aitäh! :)

  • Avatar
   mesiliis 13. nov. 2014 at 20:18

   No worries :D

  • Avatar
   mesiliis 13. nov. 2014 at 20:30

   Eliise: vahepeal oli ju mingi noorte blogijate buum, kellel oli reaalselt kolm postitust ja järsku mingid Sohvyd ja Invisibobblesid saatsid neile asju, siis mõtlesin küll, et mida hekki. Blogija ei oska normaalselt kirjutadagi ja siis saab veel tasuta tooteid ka.

   Samas poppide blogijatega on nii, et paljud saavad küll tasuta asju, aga ei kirjuta neist korralikult. St tehakse mingi väike sissekanne "Sain X firmalt selle ja selle asja, väga tore, väga ilus" ja kõik. Et mul on tunne, et ettevõtjad ei tee üldse mingit taustuuringut enne, ei loe isegi mõnda blogi postitust, et näha, milline üldmulje on, vaid saadetaksegi asju lugejate arvu pealt..

   Ah, kellele siis tasuta asjad ei meeldiks :D Aga minu silmis langetab see väga blogija usaldusväärsust, kui mingi aeg on postitus, kuidas nt Sheinside on nii nõme ning siis, kui sealt ise ka midagi tasuta saadakse, siis on järsku ülistav postitus platsis.

   Bänneritega on nii, et noh, kui mul oleks meeletult palju followere ja ma reaalselt teeniks korralikult nende pealt, siis võib-olla ma ise paar tükki blogisse paneks. Praegu ma ei näe, et see tasuks end ära, reklaam lihtsalt riivaks silma. Mind nagu see sisu niiväga ei huvitagi, sest noh, nagu sa ütlesid- bännerite sisu üle blogi omanikul kontrolli pole. Minu jaoks on häiriv see, kui blogisse pannakse järjest 10 vilkuvat ja kirjut reklaambännerit, pluss hüpikaknad, mis lihtsalt teevad lugemise nii keeruliseks.

  • Avatar
   Eliise 14. nov. 2014 at 06:07

   Oo, aitäh Jaanika! :)

   Bänneri jutt on õige jah, oleks klikke megapalju, siis teeniks selle pealt midagi ja blogi kujunduse ohverdamine tasuks end võibolla ära. Aga kui summa tuleks kuskil 10 euro kanti kuus.. No ei ole ju vaja.