õigused, õigused

23. apr. 2015

Katri-Helena kirjutas väga asjaliku postituse sellest, kuidas vahel lihtsalt tuleb suu lahti teha ning oma õiguste eest seista. Muidugi, kui tunned, et tehakse ülekohut ning isegi seadused on sinu poolel, siis miks mitte, eks.

Mulle aga tundub, et selliste suuremate juhtumite puhul, kui on vaja natuke rohkem protesteerida ja vaeva näha (ja ka seadusi järgi uurida), inimesed lihtsalt ei viitsi tegutseda. Löövad pigem käega ja kiruvad kodus omaette. Samas paisutatakse jälle mingid tühised väiksed seigad niii üle ja hakatakse maeiteamida nõudma.

Esimesena tuleb kohe meelde, kuidas ühel lapsevanemal tekkis mure “Kalapoeg Nemot” vaadates. Et poole multika ajal tuli Vici reklaam, mille sõnastus oli umbes nii: “Valmistatud valgest ookeanikalast” ning filmi vaadanud laps sai šoki.

Olgu, ehk viieaastane on tõesti veel nii pisike, et sattus ahastusse ning samas pole ma ise ema.. võib-olla kui minu võsukesega nii juhtuks, siis reageeriksin samamoodi, aga minu arust oli see juhtum täielikult üle paisutatud. Kui laps on piisavalt vana reklaami ja multika sisu omavahel kokkupanemiseks, siis võiks ta olla ju ka piisavalt vana, et teada, et noh.. nii need asjad käivadki. Ja okei, ma tegelikult isegi nõustun sellega, et see ema pööras reklaami ebasobivale ajale tähelepanu ning tv3-e kirja saatis. Aga no kurja, miks on vaja kohe avalikku vabandust? Tõesti tehti sellise asjaga nii hullult liiga? Nagu ma ütlesin, võib-olla on asi selles, et ma ise pole ema, aga mina ei näe siin küll mingit suurt ebaõiglust.

Teine seik, mis mind üldse seda postitust kirjutama ajendas, oli tänase Postimehe artikkel. Nimelt antakse Tartus Kvissentali linnaosa ühele tänavale nimi, milleks on “Madrus”. Sobib hästi kokku teiste laevateemaliste tänavanimedega, milleks on Kapten, Lootsi, Tüürimehe, Pootsmani… Ja siis leidsid tänavaelanikud, et see Madruse on ikka maru ebaõiglane ja alandav, et noh, siinsamas kõrval on ju Kapteni tänav ja nemad “kõigest” Madrused. Et kui mereteemal edasi minna, siis miks mitte nimetada neid Admiralideks.

Minu arust on see jälle täielik üle pingutamine. Jah, on uhke tänavanimi Kapteni, aga on ka vähemuhkemad tüürimehed ja pootsmanid, ma küll ei leia, et see Madruse nimi nüüd kuidagi alandav oleks. Ma saaks aru, kui uueks nimeks oleks näiteks… Mõrd (kalavõrk siis :D), Julla või maeitea, Luhva. Siis oleks ma kah solvunud, aga Madruse sobib hästi mereteemaga kokku ning on igati aus amet. Kas nüüd kõik madrusena töötavad inimesed peaks end sellest artiklist solvatuna tundma, et nende ametinimi ei kõlba osade inimeste tänavanimetuseks ning seda peetakse alandavaks?

Mulle on kuidagi jäänud mulje, et paljud inimesed ei viitsi tegutsedes oma õigust taga ajada. Näiteks Katri-Helena välja toodud juhtumites… kui paljud viitsiks poe juhatajaga rääkida presskannust või pikalt vaielda mõne nutitehnikat müüva firmaga? Eriti, kui oleks vaja uurida seadusi, mis neid toetaks. Ikka pigem lepitakse ning sõimatakse vaikselt kodus. Aga kui on vaja kuskile kaebekiri saata ja avalikku vabandamist nõuda- vot siis hakkavad eestlase näpud kiiresti tööle :D

Ma igaks juhuks mainin veel, et tegu on täitsa minu arvamusega ning noh, kuna ma ei pea Madruse tänaval elama ega kasvata ka lapsi, siis ehk ma tõesti ei näe asja tervikpilti. Praegusel hetkel leian ma aga küll, et nooooo ühest sääsest tehakse üks keskmise suurusega lehmake.

You Might Also Like

 • Avatar
  Jaanika L 23. apr. 2015 at 05:55

  Ma olen mõned korrad jätnud enda õiguste eest nõudmise ja arvatavasti on sul õigus – ma lihtsalt ei viitsinud ja lõin käega. Kuid on olnud mitmeid olukordi, kus olen läinud lõpuni. Ühe näitena võin välja tuua telekommunikatsiooni ettevõtted, kellega on nii raske millegi üle vaielda. Neil on enda komisjonid, garantii ja mul on jäänud mulje, et paberil võib rahvale kõik ette sööta – ekspert ju kinnitab. Eks sellepärast ostsin ka enda telefoni nii, et mul pole ühtegi kinnihoidvat lepingut, mida vähem selliste ettevõtetega tegemist, seda parem!

  • Avatar
   mesiliis 23. apr. 2015 at 06:19

   Eks see oleneb ka kahju suurusest. Kui on mingi tühine summa, siis enamik ei viitsigi selle pärast asjatada, kuigi ju võiks- just nii saabki murekohtadele tähelepanu tõmmata.

   Jep, täitsa nõustun sinuga, telekommunikatsiooni ettevõtete kohapealt. Mul endal oli ka nendega üks väiksem seik, tegelikult olid süüdi nemad, aga igatpidi väänati, et jumala eest ükski kopikas nende taskust raisku ei läheks. Nende puhul on alati klienditugi ka kuidagi väga ebameeldiv ja tõrjuv.

 • Avatar
  Eliise 23. apr. 2015 at 06:04

  Tallinnas Pirital on näiteks Mõrra tänav täitsa olemas :D

  Olen sama mõelnud teinekord Postimeest jälgides, kus lugejad pöörduvad oma muredega lehe poole. Hiljuti tegin suuri silmi ühe lapsevanema peale, kes ei saanud aru MIKS 6-aastased lasteaialapsed peavad endale ise putru kulbiga tõstma, nad võivad ju end kõrvetada!! Ma ei tea, eelkooliealine ei ole ju enam päris beebi, et kõik, millele vastu läheb, kohe ümber ja maha ajab..

  • Avatar
   mesiliis 23. apr. 2015 at 06:16

   Nonäed, tartlastel isegi hästi läinud :D

   Jaa, ma lugesin ka seda ja mõtlesin sama. Esiteks juba see, kui draamatiliseks asi tehtud oli, et lapsed peavad tulikuuma pudrupoti ümber kobaras olema ja järjekorralõpus olevad lapsed pm ei saagi süüa. Tegelikkuses on ju väga hea süsteem, kus korraga tõstavad süüa paar-neli last ja õpetaja ka alati ligiduses. Selline mulje jäi küll, nagu oleks kaheaastastele üks kuum pott antud ja lastud olelusvõitlust pidada.

   Kuueaastane peaks tõesti endale ise süüa oskama võtta, koolis ju samamoodi peab kuumast supikausist endale taldrikusse tõstma jne. Aga mulle meeldis, et oli välja toodud ka teise lapsevanema vastuargumendid ning kuidas lapsed ise selle olukorraga rahul on.

 • Avatar
  Greete 23. apr. 2015 at 07:15

  Lugesin ka seda teemat reklaami ümber ja mõtlesin, et jah, natuke halb ajastus TV3-e poolt, aga avalik vabandus oli tõesti üle võlli. Esiti ma lugesin, et mitte Madruse tänav, vaid Marduse ja siis küll mõtlesin, et põhjus olemas pahane olla, sest…jah. Siis lugesin edasi ja muigasin juba, sest viga jõudis kohale. Nii tore nimi minu arvates.

  • Avatar
   mesiliis 23. apr. 2015 at 13:00

   Et jah, naisest muidugi hea, et halvale ajastusele tähelepanu tõmbas, aga mu arust pole see nii hull eksimine, et vaja avalikku vabandust :D

   Kusjuures, ma lugesin ka alguses, et Marduse ja siis mõtlesin, noh, ok, see jah natuke naljakas, aga Madruse on minu arust väga normaalne ja ilus tänavanimi.

 • Avatar
  Kadi 23. apr. 2015 at 09:46

  Minu arust on ka see tänavanime probleem kõvasti üle paisutatud. Sain natuke koos mehega hommikul itsitada – ühe jaoks suur probleem, teise jaoks mõnus tujutõstja nalja näol :)

  • Avatar
   mesiliis 23. apr. 2015 at 12:59

   No just, mille kõige üle inimesed muret ei tunne :D

 • Avatar
  Kodulehe tegemine 23. apr. 2015 at 12:35

  Minu arust ei ole tänava nimel erilist tähtsust, inimesed ei peaks ennast "madruse" pärast halvasti tundma.

  • Avatar
   mesiliis 23. apr. 2015 at 12:59

   Ma arvan sama :)

 • Avatar
  Anonymous 23. apr. 2015 at 22:52

  BITCH, VÄRDJAS SURE MAHA. MINE BITCHI KELLEGI TEISE ELU KALLAL EKS. KUI SA MULLE VEEL MÕNE PILDI SUUNAD, SIIS VÕIMULE SAADES ON SINU MAJA ESIMENE, MIS KOGEMATA PÕLEMA LÄHEB!!!!!

 • Avatar
  Katri-Helena Kaasik 24. apr. 2015 at 04:52

  Huvitav kas nendel inimestel "Madruse" tänavalt hakkas piinlik ka kui artikli all olevaid kommentaare lugesid? Kõige hullem on see, et kõik nüüd teavad kus sellised…imelikud elavad. Mina elan Tartu mntl ja peaks vist solvuma et ma Tallinna mnt elan. Ja need kes veel Võru tn elavad peaksid lausa valuraha küsima.

  Ka mul on olukordi kus mul on raske. Näiteks paar kuud tagasi kaklesin ma ühe ajakirjanikuga kes minu blogipostituse copys oma artikliks. Ma olin eelnevalt keeldunud. Ja siis me vaidlesime, kas blogi postitus on intellektuaalomand või mitte. Muidugi on, aga see ajakirjanik ei teadnud seadustest midagi. Ja siis me mitu päeva vaidlesime. Lõpuks olin ma nii väsinud sellest, et andsin telefonitoru Talisele, kes esines minu esindajana ja juristina. Ma olen õnnistatud olema turvaliselt sest Talis ongi jurist. Nagu ka mu õde ja parim sõbranna. Ka minu enda ained ülikoolis kattusid 40% mis õigusteaduse erialal seega pole seaduste tundmine ja lugemine mulle võõras, mistõttu pole mul neid keeruline erinevatele ettevõtetele ka ette vuristada.