traditsioonidest

5. apr. 2015

Minult on tänaseks juba kuus korda küsitud, millal ma mune värvima hakkan või neid koksima või kuidas ma lihavõttepühasid tähistan. Ja ma ei oskagi nagu kuidagi vastata, sest.. ma ei tähistagi.

Väiksena sai muidugi igal aastal ema ja vennaga köögilaual plats puhtaks löödud ning siis erinevate toiduvärvide, sibulakoorte, lõngajuppide ja jumal-teab-millega veel munad kirjuks kaunistatud. Siis ajasime üksteist terve päev taga: “Tule ma koksin su muna!!” Praeguseks on see traditsioon aga kuidagi ära vajunud.

Minu arust on nats naljakas, kuidas eestlased- ateistlik ja mitte-uskujatest rahvas, nagu me oleme– sellest eriti kristlaslikust pühast nii vaimustuses on ja seda nii suurelt tähistavad. Eks sama võib öelda ka näiteks jõulude kohta, aga noh, need on üleüldiselt kommertslikuks teemaks muutunud ja jõule tähistatakse pea igal pool samamoodi, lihavõttepühade puhul on see munade värvimine aga rohkem Baltimaade värk.

Sellesmõttes pole ma muidugi pühade vastane ja terve perekonnaga koos oleks kindlasti palju mõnusam tähistada. Ma lihtsalt leian, et kui oleme Märdiga kahekesi, siis on üsna pointless hakata niisama mökerdama ja mune värvima-koksima, eriti kui me ei tunne mingit suurt vaimustust ei püha ega selle tegevuse vastu. Ilmselt siis, kui meil juba lapsed on, siis võtan end käsile ning hakkame koos meisterdama, väikeste jaoks on see ju kordades põnevam ja toredam ettevõtmine. Üksi aga ma lihtsalt ei viiiitsi :D


Kui muudest traditsioonidest rääkida, siis oma peaaegu kuue koosolemisaastaga oleme mõned kindlamad tavad sisse harjutanud küll. Näiteks sünnipäevalaps saab alati kohvi voodisse ning teiselt mõnusa hommikusöögi. Kui juhtub, et emba-kumba õigel päeval pole kodus (Märt oli eelmine aasta näiteks Kaitseväes), siis tehakse kindlasti see esimesel võimalusel järgi.

Jõulud oleme alati veetnud minu vanemate juures. Lookas jõululaud, koos kuusepuu ehtimine ning hilisem kinkide jagamine on 100% alati olemas. Enne või pärast teeme kiired tripid Märdi vanemate-vanaemade juurde, aga jõuluõhtu ja järgnev hommik on alati Õvil olnud.

Kui üks meist peab ülivarakult välja minema ning teine magama jääb, siis on meil väikene tava, et see, kes ära läheb, pakib magaja alati hoolikalt teki sisse, enne kui head-aega-musi teeb :D Ma ei oska seda seletada, aga see on alati nii nunnu, kui poolunes oled ning siis teine tuleb ning mässib su veeeeeel rohkem sooja teki sisse nii, et ainult ninaots välja paistab.

Hehh.. ma mõtlesin, et meil ikka täiega rohkem selliseid kindlaks saanud kombeid, aga näed, ei tulegi nagu rohkem meelde :D Mis seal ikka, meil veel aega on oma traditsioone sisse juurutada.

Hommikul tulin töölt ning spontaanselt võtsin ühe armsa tädikese käest koju kaasa kolm kimpu pajuoksi, et see sombune pühapäev natukene meeldivamaks muuta. Pole mitu mitu aastat neid tuppa toonud, ja miskipärast tuli kohe kevadine tunne sisse. Pajukiisud olid Nässu jaoks aga suureks hitiks, ei julge neid laua peale pannagi, muidu on varsti paljad raod neist järel :DNüüd olen ma aga kahevahel, kas lugeda “Troonide mängu” esimest raamatut edasi või teha öövahetusest jäänud paar unetundi tasa.. Ilmselt mõne peatüki loen (samas arvan ma alati nii ja kogemata avastan, et oih, lõpp on käes…) ja siis teen kiire uinaku. Ilusat pühapäeva teile! :)

Nässu sai üleeile oma tüütust kraest lahti ning kümme minutit hiljem oli end läbimärjaks lakkunud.
Pole veel näinud kassi, kes niiiiii mõnuga end peseks :D

You Might Also Like

 • Avatar
  Anonymous 5. apr. 2015 at 12:41

  Naljakas, meil on ka see teki sisse mässimise komme :D Kordades olen ärganud kolme teki alt näiteks :D

  Janeli

  • Avatar
   mesiliis 6. apr. 2015 at 09:58

   Hahaha jaaa, suvel on eriti hull, kui isegi on palav ja siis oled üleni paksu teki sees :D

 • Avatar
  Arra 5. apr. 2015 at 13:00

  Muide jõule ei pea üldse kristlikuks pühaks pidamagi…neid tähistati ammu enne, kui ristiusk siia jõudis. Tavine pööripäev ju, Pööripäevad alati au sees olnud.

  Aga munadepühadest nii palju, et mina olen küll kurb, kui ma täna köögist ühtegi sibulat ei leia, mille koor ära varastada, et endale paar muna värvida :P Kuigi siinmaal on kombestik vist pigem sarnane Prantsusmaaga, Igatahes poed olid küll eri suuruses ja kujus šokolaadist jäneseid ja mune täis.

 • Avatar
  Arra 5. apr. 2015 at 13:04

  Ahjaa..lihavõtted olid ka enne ristiusku olemas juba.

  Kristlased lihtsalt sidusid paganate pühad enda omadega, et ristiusku kergem inimeste ellu sisse sulatada oleks.

  • Avatar
   mesiliis 6. apr. 2015 at 09:58

   Seda ma tean jap, et päris suur osa kristlaslikest pühadest olid enne olemas ja nn paganate pühad, aga samas mina olen eluaeg teadnud, et lihavõtted on ikkagi kristlusega seotud, et jah.. :D Ise seostan ka seda sellega.

   Ma arvan, et kui võõrsil olla, siis tekib tõesti igatsus igasuguste meie traditsioonide ja pühade järgi, et noh, natukenegi kodust tunnet tekitada :)

  • Avatar
   Arra 6. apr. 2015 at 14:12

   http://www.maavald.ee/maausk/maarahva-pyhad/liikuvad-pyhad/526-munapyha-2203-2604

   Kui tahad võid lugeda :D See on siis Jeesuse ülestõusmisega kokku miksitud tänapäeval.

   Aga munad said värvitud, kuigi ainult neli tükki, ja kodune tunne tekitatud :)

  • Avatar
   mesiliis 8. apr. 2015 at 12:50

   Noh, palju neid mune ongi vaja värvida, ikka nii palju, et ise ära jõuate süüa :D

 • Avatar
  Anonymous 5. apr. 2015 at 20:26

  kas sul kassil ongi natuke kõõrdis silmad või mulle ainult tundub? millest see tulnud on? see annab talle nii laheda ilme muidu:P

  • Avatar
   mesiliis 6. apr. 2015 at 09:56

   Haha, sa pole ainus, kes nii öelnud on :D Aga tegelikult tal silmad kõõrdis pole. Lihtsalt, kui ma tahan tast pilti teha, pean mingi väikse krabiseva asjaga ta tähelepanu püüdma (muidu ta kaamerasse ei vaata), objektiiv ise on mul talle üsna lähedal, seega ta vaatabki objektiivi peale seda väikest asja ja silmad seetõttu lähevad nats kokku :D Ja noh, kuna tal megahelesinised silmad, siis on pupilli liikumine hästi eristatav, sellepärast tundub ka :D