Kus reklaamida blogi?

10. mai 2015

Olen üsna kindel, et igale avalikule blogijale on oluline teatav tuntus ning lugejate arv. Muidu võiks ju salaja, kinniste uste taga kirjutada, eks. Kuigi minu jaoks on blogindus üks suur hobi ja ma pean seda sellepärast, et see mulle meeldib, siis tahes-tahtmata annavad igapäevased lugejad ning kommentaarid innustust juurde.

Samas on blogimine viimasel ajal üsna popiks muutunud ning algajatel-uuematel autoritel on natuke raske löögile pääseda. Eks palju oleneb ka sellest, milline on sisu-välimus-asjalikkus ning kui palju viitsitakse vaeva näha. Mina leian, et nagu igas asjas, tuleb ka siin pidevalt ennast (ja blogi) arendada ning kuskile.. pürgida. Ma ei pea siinkohal silmas seda, et on ilmtingimata vaja hakata sellega raha teenima või tasuta asju kokku kuhjama, aga pigem isiklikku arengut. Püüet parema kvaliteedi, asjalikemate postituste ja miks ka mitte suurema lugejaskonna poole.

Tõsi ta aga on, isegi kui blogi on üle keskmise hea, siis reklaami tegemata vajub see internetisügavustesse. Mina näiteks olen pea kõik loetavad blogid leidnud erinevatest kohtadest, kus blogijad on ennast näole andnud. No kohe üldse ei viitsi ise lehti lappama hakata ning midagi uut otsida :D

Tegelikult tahtsin aga selleni jõuda, et minu arust tuleks natuke valida, kus enda linki jagada, et see ei mõjuks negatiivselt. Ilmselgelt on kõige paremateks kohtadeks omaenda sotsiaalmeedia kanalid- Facebook, Instagram, Twitter. Lisaks on Facebookis kaks (võib-olla ka rohkem, ma neis kahes lihtsalt liige:D) kommuuni, “Eesti blogijad” ja Blogipostituste reklaamimise grupp“. Edasi tulevad juba erinevad foorumid. Olen minagi enda linki andnud näiteks Buduaaris, aga seda vastava teema all, kus otsitaksegi erinevaid-uusi lehti.

Ja siis on rühm inimesi, kes lihtsalt… jagavad oma blogi täiesti valimatult. Näiteks erinevates “Ostan-müün” või “Ära anda koduloomad” FB-kommuunides. Nagu päriselt? Ma ehk olen tõesti vingats, aga kui ma olen kuskil kindla teemaga kohas liige, siis ma eeldan, et ma näen seal ka asjalikke kuulutusi. See on sama hea, kui ma viskaks oma hilbud müüki “Eesti Blogijate” lehel. Natuke kohatu ja täiesti teemaväline.

Tuli kohe meelde üks neiu, kes oli just kirjutanud postituse, kus tunneb, et on saavutanud piisava lugejaskonna, et ei pea oma blogi enam reklaamima… ning siis oli kolmes müügikommuunis linki jaganud. Miks? Ja ok, jagad korra linki, miks seda pidevalt seal upitama peab? :D

Omaette teema on veel põhjendus, miks end täiesti vales kohas reklaamitakse. Alati leitakse vähemalt üks piiiisiiikeee sõna, mis teemasse läheb. Näiteks “visake pilk peale, kirjutan riietest ja moest”. Mida pole, on aga ilusad asjalikud postitused riietest :D Või “kirjutan Hiinast tellitud riietest, vaadake järgi, millised nad päriselt on”. Võtan siis blogi ilusasti lahti ja tegemist pole mitte päris-elu pildipostitusega, vaid taolise kollaažiga, mida minagi tegin, et milliseid hilpe sealt lehelt tahaks.

Või näiteks tehakse uus teema Buduaari/Perekooli, mille eesmärk nagu oleks leida teisi huvitavaid blogisid, aga tegelik põhjus on see, et saaks ülepäeviti oma linki jagada ning kirjutada “tagasisidet?”, “uus postitus üleval”, “upitan teemat ja ootan kriitikat”.

Võib-olla on asi minus, aga mulle ei meeldi sellised pealetükkivad inimesed :D:D Minu arust on iga asja jaoks õige aeg ja koht ning ostan-müün kommuun ei ole teps mitte suvaliste, igapäeva-blogide jaoks. Aga noh, samas jälle mõtlen, et igaühele oma ja kui ise rahul ollakse, miks mitte. Minul oleks küll aga nats piinlik minna näiteks ehitusfoorumisse, et “Kuulge, kolm aastat tagasi tegin paar remondipostitust, visake silm peale, vabandan ette, kui häirin.”

Mõnes mõttes toob see neile loomulikult kasu, sest uudishimust klikkisin minagi varem neil linkidel, aga nüüd, mida rohkem end vales kohas reklaamitakse, seda enam ma lihtsalt meelega ignon. Ekstra on loodud erinevad teemad-grupid-kommuunid, kas tõesti on vaatamiste arv niiiii tähtis, et vaja täiesti lambist kohtades end promoda?

You Might Also Like

 • Avatar
  Kati 10. mai 2015 at 08:19

  No ma sain aru juba kohe kellelr Sa vihjasid :D. See juba ütleb midagi :D. Mul on samad emotsioond: esimesed korrad vaatasin, et mida siis ja nüüd juba ignoreerin.

  See lugejaskonna jutt ja sajas kohas jagamine on jah, tase omaette juba :D.

  Minu endaga on pigem hetkel see, et ma küll jagan ühes grupis ja enda FB lehel uusi postitusi, aga ma hetkel ei jõua ega viitsi blogi arendamisega tegeleda…loodan peale beebi sündi, kui saan enda tegelikule blogi eesmärgile keskenduda, sellega siis rohkem tegeleda :)

  • Avatar
   mesiliis 10. mai 2015 at 08:25

   Hahah :D Üritasin küll "salapärane" olla :D Kahele teisele blogile on tegelikult ka vihjatud, aga kuna ühe linki ma põhimõtteliselt lahti ei teinud ja teisel polnud asjalikke postitusi ollagi, siis noh, ma rohkem pole neile tähelepanu pööranud :D

   Noh, eks ma saan osalt aru, mulle meeldiks ka veeeel rohkem lugejaid, aga samas ma ei lähe lolliks ka nende hankimisega.

   Sa vist tahtsid blogi uuesti spordikeskseks ka viia? Eks seda olegi praegu nats keerulisem teha :D Mu arust see areng ei pea ka alati hüppeline olema, või pidev tegutsemine, aga kas või see, et nt noorematel muutub õigekiri ja eneseväljendus järjest paremaks, tekkima hakkavad kvaliteetsed pildid jne. Et noh, pole seda ühe koha peal toppamist :)

  • Avatar
   Kati 10. mai 2015 at 15:39

   Jah, mul praegu ongi selline aeg käsil, kus ma ei saa lihtsalt sedasi ja sellest kirjutada, millest ma tahaks ja siis see blogi ongi niiviisi…poolik :D.

  • Avatar
   mesiliis 10. mai 2015 at 15:50

   See vist su otsust ei mõjuta, aga mulle meeldib su blogi igapäevane pool rohkem, kui sport…. :D:D:D (aga seda puhtalt sel põhjusel, et ma pole spordiga väga suur sõber :D)

  • Avatar
   Kati 10. mai 2015 at 19:58

   See ongi see kahe otsaga asi: ma hea meelega ka tegelikult räägiks ja jutustaks perest ja lastest ja tegemistest rohkem, aga ma austan enda pere (ehk siis mehe) soovi sellest kõigest eemal olla. Ja kuna lapsed endi eest veel rääkida ei saa, on lihtsam ka selle kohapealt vähem kirjutada :).
   Aga ära muretse, kuivaks numbrite ja spordiblogjaks ma ei hakka ;)

  • Avatar
   mesiliis 11. mai 2015 at 08:04

   Jah, muidugi, pere soovid peaks ikka esikohale panema :)

   Hea seegi :D

 • Avatar
  Leelo R 10. mai 2015 at 09:08

  Liigne reklaam pole üldse hea ja tundub et ma pole kaua mingeid FB gruppe ja Perekooli külastanud kuna ma ei teagi kellest jutt :(

  • Avatar
   mesiliis 10. mai 2015 at 09:15

   Perekoolis tavaliselt nii ei reklaamita, seal teeb keegi anonüümne teema a'la "mis te sellest kleidist/soengust/juuksevärvist arvate" ja lisatakse link alla. Aga just igasugused ostan-müün grupid on praegu kuumad kohad, kus reklaamida :D Ma ise ka ilmselt ei teaks, aga olen ühes suurimas kommuunis liige ja sealt tulevad teavitused feed'i mulle kõik.

 • Avatar
  katrihelenak 10. mai 2015 at 09:33

  Ma ühte tean, kellest jutt. Teist mitte, vist. Tegin igaks juhuks peas inventuuri, et kus ma mida jaganud olen :D

  • Avatar
   mesiliis 10. mai 2015 at 09:38

   See üks natuke tuntum jah. Teiste blogid, kes mulle nii silma on jäänud, pole mul enam meeleski, sest ma kas ei teinud linke suurest trotsist lahti või polnud need just minu maitsele :D Ja noh, nad olid päris tundmatud nimed ka.

   Haha, ma ka enne kirjutamist lasin peast kõik kohad läbi, sest natuke piinlik oleks selline postitus kirjutada, kui ise samamoodi jaganud olen :D

 • Avatar
  Aili A 10. mai 2015 at 10:00

  Ma ei tea miks ma automaatselt tõmblen kui keegi blogimisest teema teeb. Nagu mingi paaniline hirm, et naguniiii minust :D See selleks.
  Ütlen ausalt , et ühel hetkel viskas ikka kopa ette küll kui kogu aeg ta jälle oma postitust seal osta-müü grupis jagas. Noh osalt ma saan aru jah, et ehk keegi sealt grupist leiabki olulist infot tänu sellele. Küll aga ma ikkagi ei leia, et see blogi promoks õige koht on (öelgu mis ta ise tahes, sest me kõik hiina-mandi saajad teame kuidas see asi töötab :D).
  Vb ma olengi sinisilmne ja usun, et küll need lugejad mu blogi leiavad. Ühe neiu blogi ongi mulle just nimelt selle pideva promomise pärast (minu arust valedes kohtades) pigem vastumeelne.

  • Avatar
   mesiliis 10. mai 2015 at 10:22

   :D:D Noh, ma õnneks mõtlen ja arvan sinust positiivselt, niiet minu puhul võid rahulikumalt hingata :D

   Aga noo, minu arust ei saanud mittttttte keegi sealt isegi kasulikku infot mitte, puhas reklaam ja oma blogi näitamine oli see, sest postitus ise oli päris pointless :D Oleks siis tõesti võrrelnud suurt hulka riideid, aga see oligi pigem klikkide teenimine hilpude saamiseks.

   Ma ise arvan ka, et kui blogi on asjalik, siis mingil hetkel leiavad lugejad selleni nagunii tee. Võib-olla algus on tõesti keerulisem, aga kui juba mingi väike lugejaskond olemas, siis tavaliselt hakkab see iseenesest suurenema. Noh, facebook ja see postituste reklaamimise-grupp on ka kindlasti abiks :D Mul ka paar sellist blogijat, kes täiesti vastumeelsed, just seetõttu, et jagavad linki valimatult ja ebasobivates kohtades.

  • Avatar
   Laura Kask 19. mai 2015 at 12:51

   Mul on ka alati see hirm miskipärast, et äkki minust. :D

   Mis puutub aga teemasse siis ka minul tekib kerge allergia liigsete jagajate vahel. Ma ise jagasin ka vahel muudes gruppides lisaks sellele ametlikule reklaamimis grupile, aga üldiselt teen seda ainult siis, kui leian, et postitus haakub grupi teemaga ja võiks tõesti huvi pakkuda/arutelu tekitada. Minu meelest on sellega üsna hästi läinud, sest inimesed on kaasa tulnud ja vastukaja andnud.

   Mina olen ka paar väga huvitavat blogi täiesti juhuslikult kuskilt leidnud ja imestanud, et miks ma varem neist blogidest midagi ei teadnud. Vahel on täitsa kurb, kui väga hea sisuga blogid end rohkem nähtavaks ei tee, sest nad ju tegelikult vääriksid veel suuremat lugejaskonda.

 • Avatar
  Arra 10. mai 2015 at 13:09

  Hah, ma nii kaugeks jäänud blogimaailmast vist. Mul pole halli aimugi, kellest sa kirjutad :D No ja see reklaamimine…ütleme nii ,et kui ma tahaksin lugejaid juurde, siis ma ikka ei suudaks vist kuskil blogijate grupis jagada oma blogiposte, sest et..ma ei tea..mul oleks imelik. Tunneksin end pealetükkivana :D
  A mind nt leiti niisama ka üles päris palju, kui ma natuke aega avalik olin. Ei mina tea kuidas, vaatasin ainult, et miks nii palju lugejaid, et kust need tulid :D Ilmselt olid lihtsalt tuttavad ja tuttavate tuttavas ehk vms. Samas lahe tunne oli küll :D

  Aga kust mina uusi blogijaid leidnud olen, on just teiste blogide blogrollidest ja siis kommentaaridest. See ka selline natuke reklaam, kui oma lingi sinna paned. Samas kui oma kontolt kommenteerida, siis nagunii saab nimele klikkides koduleheni jõuda….vist. Sõltub ilmselt, kuidas seaded on.

  • Avatar
   mesiliis 10. mai 2015 at 13:27

   No blogijate grupis jagavad kõik oma postitusi, niiet seal pole muret, et oleks pealetükkiv vms :D Minu jaoks oli näiteks hästi imelik jagada oma linki enda isiklikul fb-kontol, sest.. ma ei tea, naljakas kuidagi :D:D

   Jep, teiste blogrollist leian ma ka vahest ikka midagi head. Aga nende kommentaator-reklaamijatega on ka nii ja naa. Iseenesest muidugi, kui kommenteerid, siis miks mitte oma link alla visata, et näeks, kes täpselt oma arvamust avaldas ja nii. Aga samas olen ma mitmes kohas näinud, kuidas paar inimest kommenteerivad just reklaami pärast. A'la kirjutavad ühe sõna "Lahe", "ilusad pildid", "vinge" ja siis pikk rodu oma linke all: blogi, instagram, facebook. See ka nats naljakas :D:D

   Ma vahel öötööl olles võtan lahti oma followeride profiilid ja sealt otsin blogisid, keda nad veel jälgivad, nii olen ka leidnud. Aga jah, see oleneb täitsa seadetest, kas saab andmetele ligipääsu või mitte.

 • Avatar
  Jaanika L 10. mai 2015 at 14:11

  Veidi küll teemast välja, aga olen läbi enda blogrolli märganud nii mõnegi blogi väljasuremist. Eks põhjuseid võib olla mitmeid, kuid tundub, et enamike põhjuste taga on blogija enda ajapuudus vms. Igatahes tore oleks, kui uusi blogisid oleks lihtne leida, muidugi see ei pea tähendama enda blogi reklaamimist igas võimalikus kanalis. Samas eks uus blogija peab rohkem pingutama, et silma jääda. :)

  • Avatar
   mesiliis 10. mai 2015 at 14:17

   Eks see oleneb igast inimesest jah, kui tähtis blogi ta jaoks on- kas lihtsalt väike ajaviide või elu üks osa :D Mina näiteks enam elu ilma blogimiseta ette ei kujuta. Kui midagi teen, kuskil olen, siis automaatselt mõtlen sellest, kuidas seda ka blogis kajastada :D

   Ma ise tavaliselt olen kõik uued postitused reklaamgrupis läbi klikkinud-vaadanud, sealt vahel ikka leiab midagi, et noh, kes tahab blogisid lugeda, see neid ka endale leiab. Ei pea igas kümnes teemavälises grupis end reklaamima :D Kahjuks paljud uued selle vea teevadki, et paari postitusega blogi igal pool reklaamivad ja kulutavad auru lugejate leidmiseks, kui pigem blogi arendamiseks, et sealt midagi ka lugeda oleks :)

  • Avatar
   Birgit Koel 10. mai 2015 at 15:26

   Mina olen ka see, kes vahel nagu jumal juhatab, jõuab kirjutada, tahaks rohkem aga lihtsalt ei jõuuuaaa… Aga aega leian alati, et lemmikud blogid läbi käia ja korra isegi kommenteerida :) Aga mind isiklikult häirivad need, kes KONKREETSELT spämmivad erinevates blogikommuunides. Iga päev erinevast Avoni või Oriflame asjast AUSÕNA pole vaja kirjutada. Oleks siis midagi sisukatki – aga ei, see on umbes nii et " jah, jumala okei on, soovitan" .. Ei.. eieieieiii.

  • Avatar
   Kati 10. mai 2015 at 15:38

   Kui sinna hulka veel panna Sheinside ja Romwee riiete postitused ja wishlistid ka, siis… Täielik antireklaam! Muide, Liisi vihjatud blogis väga muud ei leiagi tegelikult :D

  • Avatar
   mesiliis 10. mai 2015 at 15:49

   Noh, iseenesest mul pole midagi antud postituste ja wishlistide vastu, aga kui a'la visatakse see link riiete müügikommuuni, et "äkki leiate endale siit midagi uut ja head" ja vastu vaatab täiesti tavaline huulepulga-soovinimekiri, siis on küll peaga-vastu-lauda-tunne :D:D

  • Avatar
   Birgit Koel 10. mai 2015 at 16:28

   sada prossa nõus! Ja mind hämmastab nende blogijate jälgijate arv.. ulmeline!

 • Avatar
  Anonymous 10. mai 2015 at 15:02

  Blogipuu (Blogtree) on ju väga hea koht lugejate saamiseks.

  • Avatar
   mesiliis 10. mai 2015 at 15:03

   Ah jah, see koht läks mul küll meelest asjaliku reklaampaigana :D

  • Avatar
   Anonymous 10. mai 2015 at 16:47

   Mis Blogipuust jutt käib? Kas linki saaks? :)

  • Avatar
   mesiliis 10. mai 2015 at 17:06

   blog.tr.ee :)

 • Avatar
  Rents 11. mai 2015 at 03:19

  Ma leian jätkuvalt, et kui inimene vähegi huvitavalt kirjutab, ei pea ta end reklaamima. Vähemalt juhul, kui ta teiste blogisid ka loeb/kommenteerib, siis tekivad lugejad aja jooksul loomulikku rada pidi.

  Ja kui üldse reklaamida, võiks enne mõelda, kellele ja milleks end reklaamitakse. Kasvõi selles mõttes, et kui ülepäeva kirjutatakse postitusi sellest, kuidas titemammad on nõmedad, pole vist mõtet seda Perekooli linkida.

  • Avatar
   mesiliis 11. mai 2015 at 08:03

   Minu arust oli varem, kui ma alustasin (nii hea mitu aastat tagasi) kuidagi kergem lugejaid saada. Ilmselt seetõttu, et praegu tekib uusi juurde nagu seeni pärast vihma. Samas noh, enamik neist pole huvitavad ka.. :D Iseenesest olen ma su väitega täitsa nõus… Aga samas arvan ma, et kuigi ma omast arust kirjutan huvitavalt, siis ilma FB grupi ja Buduaaris jagamiseta, poleks mul nii palju lugejaid, kui praegu.

   Just, võiks otsustada veidi paremini, kus end promoda.

 • Avatar
  Eliise 11. mai 2015 at 10:25

  Püsivad lugejad tulevad minuarust pigem ikka ise blogi otsa komistades (kommentaariumist, blog.tr.ee lehelt, teiste blogrollidest), mis eeldabki blogijalt aktiivsust enda blogi arendamisel, piisavalt tihedat ja kvaliteetset postitamist ja nn loomulikul moel endast jälje maha jätmist. Spets reklaamimine on kuidagi jama. Eeldab kõige vähem pingutust aga samas on tulemus kah väheväärtuslik, mõned klikid äkki tulevad. Edasiviiv jõud on ikka kommentaarid ja oma enda püsiv lugejaskond :)

  • Avatar
   mesiliis 11. mai 2015 at 10:59

   Noh jah, mingil määral on sul õigus ka, ja nii oligi siis, kui mina blogimist alustasin. Praegu tuleb uusi aga nii palju peale, et raske on asjalike otsa "komistada". Ma enda jaoks uusi olengi leidnud kas läbi sõbrannade või selle FB grupi… Ja noh, viimasest on nii palju kasu ka seetõttu, et seal on blogid, mis pole nii head, et ma neid oma listi lisaks, aga samas tööl igavledes jälle on hea lugeda :D

   Aga jah, kui blogi pole asjalik ning autor huvitavalt kirjutada ei oska, siis ei piisa mitte ühestki reklaamist, et tekitada püsivat lugejaskonda :)

 • Avatar
  Karoline Laurits 19. mai 2015 at 16:59

  Alustasin ka alles hiljuti blogimisega ja reklaamisin mõnda oma postitust ostan ja müün grupis, (võib-olla silmasid ka minu postitust rasedana gümnaasiumis käimisest) sest oli tõesti selline tunne, et kui kuskil sellises kohas blogi ei reklaami, kus on palju inimesi, siis keegi ei saa ju blogist teada. Nüüd olen aru saanud, et need klikid ei loe midagi, kui pole hea blogi ja püsivad lugejad on palju rohkem väärt, kui need reklaamiga saadud lihtsalt klõpsimised. Sain Sinu kommentaaride vastustest niimõndagi, mida uue blogijana kõrvataha panna. :)

  • Avatar
   mesiliis 21. mai 2015 at 13:49

   Tegelikult on nii, et alles blogi alustatuna ei saagi ju loota kohe massiliselt lugejaid :) Lugejaskond kasvab tasa ja targu. Lisaks noh, mu arust on neid lehti ja foorumiteemasid küll ja küll, et mitte käia sellistes ostumüügi gruppides reklaamimas :D ISeasi muidugi, kui postitus nt vastab teemale (a'la paned müüki hunniku asju blogisse, siis pole tõesti mõtet neid kõiki eraldi fbsse lisada)

   Aga tore, kui sain kasuks olla :) Uue blogijana tseki kindlasti üle see fb reklaamigrupp ja blog.tr.ee :)

 • Avatar
  Kersti 19. jaan. 2017 at 22:12

  Jah, asjakohaselt tõetruu jutt ;-)