nutiraamatud ehk fabula app

7. jaan. 2016

Ma olen alati öelnud, et minu jaoks pole paremat kingitust, kui seda on raamatud. Seda enam rõõmustas mind detsembri lõpus saadud kiri, millega sain võimaluse tutvuda uue e-raamatute äpiga Fabula. Okei, mind tegi isegi natuke rohkem õnnelikumaks see, et mu lugemishuvi ja raamatute kokkuvõtte-postitusi on märgatud :D

Et kõik ausalt ära rääkida, siis pean ütlema, et ma olen väga vanakooli lugeja. Mind pole kunagi igasugused e-lugerid ega äpid tõmmanud. Niii hea on ju raamatut käes hoida ja hiljem see riiulile asetada. Teate küll seda lauset “I like my money, where I see it- hanging in the closet”? Ma arvan, et ma võin lõpu ümber teha “-stocked in the bookshelf“.

Samas ei tahtnud ma kindlasti Fabula pakkumist käest lasta ning asendasin mõneks ajaks raamatud oma ustava Huaweiga. Ma olen päris üllatunud, kui mugav ja lihtne on kasutada lugemiseks telefoni! Ma miskipärast mõtlesin, et hakkab silmadele ja on halb lugeda väikeselt ekraanilt, et vaja on ikka suurt tahvelarvutit.. aga mitte midagi sellist pole.

IMG_5099

Minu jaoks kõige suurem pluss ongi see, et mul on terve raamatukogu ühe pisikese vidina sees. Kooliga seoses pean pidevalt Tartu-Tallinn-Tartu vahet sõitma ning bussireisid sisustangi enamasti lugemisega. Kui aga mul on kaasas suur spordikott, täistopitud käekott ja läpakakott, siis paraku ei mahu kaasa rohkem kui üks õhuke raamat. Ja alati ei tea ette, kas on tuju just konkreetselt seda lugeda.

Sama lugu on tööle tulemisega. Ma ei viitsi olla kaamel ja vedada kolme raamatut kaasa, et lugeda seda, mille jaoks tuju tuleb. Vahel ei tulegi ja siis vean raamatud sama targalt koju tagasi. Teine päev jälle pole ühtki kaasa võtnud ja tuleb tuhin peale…

Lisaks kergele kaasaskandmisele on Fabulal muidki häid omadusi. Ma pole küll teisi äppe kasutanud, et ei tea nende kohta rääkida, aga mulle väga meeldib, et see konkreetne äpp avaneb alati sealt, kus raamatuga pooleli oled. Teeb järjehoidmise palju mugavamaks. Ka näeb ära selle, mitu protsenti raamatust läbi on. See pole küll midagi väga olulist, aga tore on teada ikka. Seadetest saab valida ka erinevate režiimide, teksti suuruse, tausta värvi ja muu sellise vahel. Mina seda kasutanud pole, sest vaikeseaded sobivad minu jaoks ideaalselt- font on paraja suurusega, et ei pea kissitama, aga mitte nii suur, et ekraanil oleks ainult kolm lauset.

Mulle väga meeldib lugeda õhtuti, enne magamaminekut, aga tavaliselt ei saanud ma seda teha nii kaua, kui oleksin soovinud. Öölamp hakkas tavaliselt juba poole tunniga Märdi und häirima ja nii ma raamatu ohates käest paningi. Telefonist lugedes ei ole valgus aga nii silmatorkav ja lai ning nüüd on meil win-win olukord: Märt saab magada, mina lugeda :D

Fabulast leiab raamatuid kuues keeles: inglise, vene, läti, soome, saksa ja muidugi eesti. Siinkohal jõuan ka esimese miinuse juurde. Kuna äpp on niivõrd uus, pole valik veel teab-mis lai. Samas on ingliskeeles esindatud paljud klassikud (Nietzsche, Jack London, Sir Walter Scott, Jane Austen, Virginia Woolf…), kelle teoseid olen alati lugeda tahtnud, aga pole raamatukogust laenutada jõudnud.

IMG_5097
Eesti keeles saab lugeda muuhulgas näiteks Lars Kepleri põnevusromaane. Ma olen “Hüpnotisööriga” ühel pool, praegu on pooleli “Painajalik leping”. Muuseas, esimesega olin raamatukogus üle kahe kuu ootejärjekorras, kuni alla andsin ja loobusin. Üldse olen jaanuari algusest saadik Fabulaga kokku lugenud viis teost ja veel kaks on hetkel poolikud. Ma ei tea, aga mulle tundub, et telefonist lugemine läheb kordades kiiremini. Ilmselt seetõttu, et ma saan seda igal ajal teha.

Nagu kõik head asjad, pole ka see kaasaskantav raamatukogu päris tasuta. Enne, kui ma põhimõtteline e-raamatute vastane olin, olin ka kategooriliselt äppidele maksmise vastu. Nüüd, kui tean, et nende kasutamine on tõepoolest mugav, siis leian, et see summa on tõesti väga sümboolne. Eriti arvestades seda, et ühe kuu tasu eest saad rohkem raamatuid, kui päriselt ostes. Praegu on Fabulal ka väike kampaania, kus esimesed 100 liitujat saavad lugeda eriti hea hinnaga. Kolme kuu soodustellimused on küll juba täis (tavahind on sellel 23,97€), aga näiteks 1 kuu maksab 5,71 eurot (tavahind 7.99€) ning 6 kuud on hinnaga 25,71 eurot (tavahind 47,94€).

Ma ei ütlegi nüüd, et viskan oma ustavad raamatud nurka ning hakkan edaspidi ainult nina telefonis käima, sest mulle meeldib uute raamatute lõhn selleks liiga palju :D Aga Fabula on kindlasti üks soodne ja mugav alternatiiv erinevate teoste lugemiseks, eriti siis, kui vaja palju reisida. Vahva rebasepeaga äpi leiab App Store‘ist või Google Play poest :)

IMG_5094

You Might Also Like

 • Avatar
  Astrid 7. jaan. 2016 at 16:22

  Haha. Mul on hea meel, et sulle pakkumine tehti ja et see sulle meeldis ka. Ma soovitasin sind, sest mulle meeldib su raamatujutte lugeda alati :D Enne tükk aega kaalusin, kas ikka julgen, äkki sulle ei meeldi, ma ise polnud seda kasutanud. Eestikeelsete raamatute valik peaks muide jooksvalt täienema.

  • Mesiliis
   Mesiliis 7. jaan. 2016 at 20:09

   Jeee, tänks :D Varsti saad kohe mitut raamatujuttu lugeda! :D

   Ega ma pole ka varem ühtki äppi kasutanud, niiet väga feilida poleks saanud :D

 • Avatar
  Ene 7. jaan. 2016 at 18:59

  Mina olin ka siiralt üllatunud, et ma Elisa Raamatu äpiga kahe nädalaga üle 2000lk läbi lugesin. Vabadus igal pool lugeda on tõesti meeldiv!

  Aga küsin üle ka seda, et kui nüüd Fabulat tahta nt kasutada kuskil, kus netiühendust pole, siis kas raamatud, mida lugeda soovid, peab enne alla laadima? Nimelt kaalun praegu, et millist “raamatukogu” endale telefonisse reisi ajaks muretseda. Ingliskeelseid on mul küllalt, aga tahaks vahel ikkagi eesti keeles ka lugeda ju….

  • Mesiliis
   Mesiliis 7. jaan. 2016 at 20:10

   Siis peaks enne ikka allalaadima ja pärast seda saad ükskõik, kuna lugeda :) Sellepärast laadisin endalegi mõned teosed ära, et oleks varuks võtta, kui nett alt veab bussis :D

 • Avatar
  Kadi 7. jaan. 2016 at 22:46

  Peaaegu et tekkis isu seda imeasjandust proovida, aga ma tõsiselt vihkan ekraanilt lugemist. Samas pole ma selliseid korralikke e-raamatute äppe tegelikult katsetanudki, seega võib-olla mõni neist muudaks minu arvamust. Igatahes andsid mulle lootust, et minustki võib veel kaasaegne lugeja saada :)

  • Mesiliis
   Mesiliis 8. jaan. 2016 at 10:56

   Ma olin ka põhimõtteliselt ekraanilt lugemise vastane, sest ma ei tea, polnud ikka see. Aga kuna mul öötööga magamisrütm täiesti sassis, siis vahel öösiti lihtsalt ei tulnud und, ei tahtnud tulega Märti ka segada ja hakkasin telefonist fanfictioneid lugema :D Siis sain aru, et pole väga hull midagi.

   Selle äpiga on kuidagi veel mugavam asi :)